reklama

Očkovanie proti prasacej chrípke

Otázky a odpovede o prasacej chrípke a o očkovaní proti nej, čo si myslia doktori a čo si majú potom myslieť pacienti?Materiál spracovaný ako vstup do diskusie s kolegami lekármi a ich pacientmi.1. Názor lekára:"H1N1 nie je nebezpečná tým, že postihne viac ľudí ako sezónna chrípka, ale v tom, že dokáže priamo vyvolať ťažký a takmer neliečiteľný zápal pľúc u zdravých ľudí. Čo sezónna chrípka nedokáže, tá sa komplikuje druhotnou bakteriálnou infekciou." 2. Názor lekára:"Je tu 30 diskutujúcich odborníkov na všetko... som lekár pracujúci práve s tými najťažšími formami H1N1("ARO" v zahraničí, kde sú tie najťažšie stavy rôzneho druhu, kde sú všetci pacienti na ventilátore a niektorí aj na ECMO -mimotelová oxygenácia. Ešte som nemal doteraz pacienta s "bežnou" chrípkou, ktorý sa najprv dusí, lebo mu z dýchacích ciest "tečie" plazme podobná tekutina, neskôr krv a keď ich bronchoskopujeme, keď už sú na ECMO, tak to v dýchacích cestách vyzerá ako keby tam pochodila "rolba".

Písmo: A- | A+
Diskusia  (44)
Obrázok blogu

 Je mi naozaj ľúto, že na Slovensku sa stáva toľko veľa ľudí narýchlo pečenými odborníkmi po tom, čo si na internete "vygooglujú" informácie o čomkoľvek. To ako keby som sa ja vyjadroval ku jadrovej fyzike po "rýchlokurze" na internete. Ale nečudujem sa, že je Slovensko na tom tak, ako je. Takmer každý sa vyjadruje vysoko kriticky ku všetkému po prečítaní niekoľkých vedecko-populárnych článkov. Keby sa radšej ľudia vyjadrovali k tomu, na čo majú vzdelanie a v čom sú naozaj profesionáli. Ešte aj to "blbé" ECMO, ktoré by určite pomohlo aspoň niektorým z tých, čo doteraz zbytočne zomreli na chrípku (ale aj na iné formy respiračného zlyhania), sa na Slovensku nerobí. Neviem, či je na vine len nedostatok peňazí... "

 Názory slovenských lekárov pracujúcich s najťažšími prípadmi H1N1 v zahraničí sú napríklad na
http://www.sme.sk/diskusie/dpl/11616715/Ockovanie-hodili-na-lekarov.html 
http://www.sme.sk/diskusie/user_profile.php?id_user=55753



Lekári na Slovensku diskutujú ...

A. na diskusnom fóre ASLSR
http://www.aslsr.sk/forum/viewtopic.php?t=2591&sid=f0ee2af4b7b6dec6be2b89f5ef57bdb5 
B. diskusia a hlasovanie na diskusnom fóre SLK
http://www.lekom.sk/forum/viewtopic.php?p=5632#5632 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Závažnosť novej chrípky? Zomiera sa na novú chrípku?
Pozorujeme viac úmrtí u mladých zdravých ľudí a tiež tehotných žien ako po minulé roky. Možno nájsť prípady na Slovensku, v okolitých krajinách aj v ostatnom svete. Prehľad napríklad v článku na 
http://www.pluska.sk/zdravie/je-ceska-vakcina-lepsia.html

2. Prečo sa to volá prasacia chrípka?
Venovali sme sa tomu v relácii pod lampou spolu s virológmi- RNDr. Gustáv Russ a RNDr. Vojtech Mucha z virologického ústavu. Pozrite reláciu pod lampou v archíve TV joj na: http://www.tyzden.sk/lampa/lampa-z-26-11-2009.html Takto funguje továreň na chrípkové vírusy = prasa , pozrite obrázok a popremýšľajte, prečo by sa každá chrípka mohla volať prasacia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu



3. V čom je aktuálna prasacia chrípka iná?
Postihuje viac dolné dýchacie cesty, šírila sa aj v lete na severnej pologuli, môžeme očakávať, že sa sezóna prasacej chrípky neskončí koncom marca ale bude pretrvávať aj po skončení klasickej chrípkovej sezóny. Preto očkovanie má význam hlavne u rizikových skupín a aj počas budúceho roka. Líši sa od sezónnej chrípky v tom, že častejšie vyvoláva ťažkú smrteľnú primárnu vírusovú pneumóniu a to aj u mladých a zdravých ľudí, na rozdiel od sezónnej chrípky, kde býva najčastejšou príčinou komplikácií a smrti sekundárna bakteriálna infekcia u starých a chronicky chorých pacientov. Prasacia chrípka viac postihuje aj tehotné ženy, v tejto sezóne je popísaných už niekoľko smrteľných prípadov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Aké vyšetrenia a kto ich robí u pacientov s podozrením na prasaciu chrípku?
Podľa usmernenia ÚVZ SR z 11.12.2009: http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/43AABD71F77C64C3C125768C0040E997/$FILE/Usmernenie_pandemicka_chripka.pdf 
Pacientov s príznakmi (klinickým obrazom) chrípky alebo chrípke podobných ochorení ošetrujú primárne všeobecní lekári pre dospelých, všeobecní lekári pre deti a dorast, lekári LSPP, lekári v pohotovostných službách, lekári centrálnych príjmov.
Osobu s laboratórne potvrdeným vírusom pandemickej chrípky A(HINI) 2009
(odbery vykonané sentinelovými lekármi ), pokiaľ si jej klinický stav nevyžaduje hospitalizáciu, nie je nutné hospitalizovať, postačí domáce liečenie.
Zdôrazňuje sa, že v chrípkovom období je kladený dôraz na skúsených všeobecných lekárov prvého kontaktu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pri odberoch biologického materiálu na virologické vyšetrenie sa postupuje nasledovne:
Odber vzoriek na virologické vyšetrenie v rámci prvého kontaktu robia systematicky iba sentineloví všeobecní lekári u pacientov s chrípke podobnými ochoreniami, tzv ILI( Influenza like illnesses). Sentineloví všeobecní lekári sú dobrovoľníci -všeobecní lekári ktorí sa od roku 2003 zúčastňujú monitorovania výskytu chrípky na Slovensku, vytvárajú po celom území Slovenska rovnomernú sieť.
V súčasnej situácii, kedy prakticky všetky ochorenia na chrípku vyvoláva pandemický vírus A(HINI) 2009, okrem sentinelových lekárov v bežných ambulanciách všeobecných lekárov VLD a VLDD sa neodoberajú vzorky biologického materiálu paušálne, ale iba v špecifických situáciách (epidémie v školských a v predškolských kolektívoch, domovoch dôchodcov a podobne).
V ambulanciách infekčných oddelení a pohotovostných služieb sa odbery na chrípku nevykonávajú.
Virologické vyšetrenie je potrebné vykonať u osôb hospitalizovaných s ťažkými chrípke podobnými ochoreniami a poruchami dýchania v rámci sledovania SARI (Severe Acute Respiratory Infection).

5.Vakcína

5.1.Najskôr, strašia tu slovíčka adjuvantný a neadjuvantný, ktorým asi ľudia nerozumejú.
Neadjuvantná vakcína(Panenza) obsahuje plnú potrebnú dávku antigénnych informačných častíc, t.j. 15ug a preto nemusí a neobsahuje adjuvans, teda zosilovač pre imunitný systém.
Takáto neadjuvantná vakcína sa používala aj doteraz, očkujeme ňou každoročne proti chrípke, je to teda bežná vakcína proti sezónnej chrípke, ktorá je u nás preverená každoročným používaním po desaťročia.
Takže táto pandemická vakcína je vyrobená rovnakou technológiou ako bežná sezónna vakcína. Rozdiel je v tom, že neobsahuje informácie z troch vírusov chrípky ale iba z jedného pandemického vírusu chrípky. Použitie tejto vakcíny sa odporúča deťom už od 6 mesiacov a tehotným ženám v každom trimestri, teda aj v prvom.
Adjuvantná vakcína(Pandemrix) obsahuje 4x menšie množstvo informácií(antigénov), t.j. 3,8 ug, to by bolo málo a preto sa musí pridávať zosilňovač, ktorý 4x zosilňuje tvorbu protilátok, takže účinok zodpovedá ako keby obsahovala 15ug antigénu. Je to typická pandemická vakcína preto, lebo množstvo antigénu, ktoré dokážeme vyrobiť za určitý čas je obmedzené a tento postup umožňuje chrániť s tým istým množstvom dostupného antigénu 4x viac ľudí. Keď postupuje pandémia tak je potrebné čo najskôr zabezpečiť čo najväčší počet dávok vakcín, aby sa predišlo obetiam.
Pandemická, adjuvantná vakcína v minulých rokoch zatiaľ nebola použitá, na plošnú ochranu populácie(nebol dôvod- nebola pandémia) ale bola v klinickom skúšaní už od roku l998 a opakovane sa preukázala jej bezpečnosť. V tomto roku s ňou boli zaočkované milióny pacientov, výskyt nežiaducich reakcií je menej ako 1/100 000 zaočkovaných, takže je tu vysoká miera bezpečnosti, ktorá potvrdzuje bezpečnosť použitia aj adjuvantnej vakcíny. Vakcína sa odporúča deťom od 3 rokov a aj tehotným ženám po ukončení prvého trimestra.

5.2. Čo to znamená, keď má vakcína registráciu v Európskej liekovej agentúre? Čo to znamená, keď nemá? Bude očkovanie takouto vakcínou bezpečné?
Panenza, ktorú sme kúpili aj na Slovensku, má národné registrácie v Španielsku, Taliansku, Francúzsku, Belgicku, Nemecku, Švajčiarsku a tiež v USA.
Keď má liek registráciu v EMEA - Európska lieková agentúra, tak to znamená automaticky registráciu vo všetkých krajinách EÚ. Ak je liek registrovaný iba v jednotlivých krajinách EÚ platí iba pre konkrétne krajiny. Registrácia lieku znamená, že odborníci na kvalitu liekov skontrolujú jeho zloženie, zhodnotia účinnosť lieku, možnosti nežiadúcich účinkov, jeho bezpečnosť pre pacienta. Komplexne zhodnotia plusy aj mínusy a podľa toho liek zaregistrujú- povolia jeho použitie.
Prečo nie sú niektoré lieky na Slovensku registrované? Požiadať o registráciu musí výrobca. Konkrétne na Slovensku výrobca neplánoval predaj vakcíny Panenza tak ani nepožiadal v SR o jej registráciu. V súčasnosti prebieha aj na Slovensku proces jej registrácie na ŠUKL.

Ako sa lieči liekom, ktorý nie je registrovaný?
Ak liek nie je registrovaný tak povoľuje štandardne jeho mimoriadny dovoz a použitie MZSR, ktoré vychádza zo známych faktov a skúseností z iných štátoch. V tomto prípade vakcínu Panenza preskúšali a schválili jej použitie registračné orgány v 6 krajinách EÚ(spolu pre 221 848 000 ľudí) a tiež v USA(300 000 000 ľudí). MZ SR nemá dôvod neschváliť mimoriadny dovoz a použitie tejto vakcíny. Schválenie v 6 krajinách EÚ a USA je dostatočnou zárukou jej kvality a bezpečnosti.

Takže z viacerých dôvodov možno považovať vakcínu Panenza za bezpečnú a účinnú. Jednak je schválená medicínskymi autoritami a preverená už aj praxou v iných krajinách a jednak aj my máme skúsenosti s každoročným použitím sezónnej vakcíny, ktorá sa pripravuje analogicky. 5.3. Vakcínu sme kúpili asi o polovicu lacnejšie ako napr. ČR, dá sa povedať, že by cene zodpovedala aj kvalita? Čim drahšia, tým kvalitnejšia? Prečo je pandemická s adjuvansom drahšia ako monovalentná „nepandemická" bez adjuvansu ?
Česi kúpili inú vakcínu, Pandemrix, teda adjuvantnú. Adjuvantné vakcíny sú ako som už uviedol na trhu úplne nové vakcíny. Ako všetko nové sú drahšie, výrobcovia si do ich ceny premietajú prostriedky potrebné na ich výskum a vývoj. Novosť vakcíny je v tom, že z rovnakého množstva antigénu môžu vyrobiť účinné dávky vakcíny pre 4x toľko ľudí. Pridávaný adjuvans (zosilňovač imunitnej odpovede) je drahší ako antigén. Preto môžu byť oprávnene aj o 100% drahšie ako neadjuvantné.
Čo sa týka účinnosti je 15 ug antigénu v neadjuvantnej vakcíne Panenza rovnako účinných ako 3,8 ug + adjuvans v adjuvantnej vakcíne Pandemrix.
Mohlo by sa povedať, že použitie vakcíny Panenza celoplošne je určitý prepich, keďže z jednej neadjuvantnej vakcíny by sa dali vyrobiť 4 dávky rovnako účinnej adjuvantnej vakcíny. Aj v bohatších krajinách je často určená neadjuvantná vakcína pre deti, tehotné ženy a prominentov a pre ostatných sa nakupuje adjuvantná vakcína.
Iba v USA a teraz aj na Slovensku sa pre všetkých nakúpila klasická neadjuvantná vakcína.
Z hľadiska diskusií o bezpečnosti očkovania je to pre Slovensko plus, keďže z hľadiska bezpečnosti Panenza je to isté ako doteraz používané vakcíny proti chrípke, ktorými sa pravidelne očkujú každoročne v celom svete 100 - ky miliónov ľudí už cca 20 rokov, takže odpadá diskusia o bezpečnosti adjuvansu so skvalénom, ktorá mobilizuje antivakcinačných aktivistov v iných krajinách kde sa očkuje aj vakcínami s adjuvansom.

5.4. Máte nejaké informacie o vakcine Panenza a Pandemrix?

Obrázok blogu

Panenza- neadjuvantná vakcína, svojím zložením a bezpečnosťou taká istá ako každoročne používaná vakcína proti sezónnej chrípke. Je odporúčaná aj pre deti od 6 mesiacov a tehotné ženy vo všetkých trimestroch.
Ľahšia manipulácia: Distribuuje sa v ampuli s 10- timi dávkami, po otvorení sa musí minúť do 7 dní. Takže je možné aj postupné jednotlivé očkovanie.

Obrázok blogu

Pandemrix - adjuvantná vakcína, rovnako účinná ako Panenza, bezpečnosť adjuvansu- je preverená na viac ako 50 mil osôb, takže aj jej použitie je bezpečné, odporúča sa aj pre očkovanie tehotných žien od druhého trimestru a detí od troch rokov. Tu vidíme oproti už dokonale preverenej Panenze určitú opatrnosť v odporúčaní pre očkovanie tehotných žien a najmenších detí. Ťažšia manipulácia: Distribuuje sa po desať dávok v dvoch ampulkách, ktorých obsah sa musí pred použitím premiešať, potom vydrží iba 24-hodín. Takže lekári si musia objednávať pacientov na očkovanie po desiatich pacientoch. 5.5. Ešte jedna odpoveď- koľkokrát sa očkuje?
Kolujú rôzne dohady pretože sa pôvodne odporúčala dvojdávková schéma.
Podľa súčasných zistení sa očkuje už iba jednou dávkou, ktorá stačí pre stimuláciu dostatočnej hladiny protilátok. Iba deti od šiestich mesiacov do troch rokov prvý krát očkované majú byť očkované dvoma dávkami neadjuvantnej vakcíny, tak ako sa to odporúča aj u bežnej sezónnej neadjuvantnej vakcíny.
Takže zakúpená vakcína bude stačiť napríklad pre zaočkovanie 700 000 dospelých a 150 000 detí.

5.6. Koho budeme očkovať?
Presne vyšpecifikované skupiny obyvateľstva, ktoré majú nárok na zaočkovanie pandemickou vakcínou sú uvedené v Uznesení pandemickej komisie vlády zo 14.10.2009
na http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/43AABD71F77C64C3C125768C0040E997/$FILE/Postupy_pre_zab_distribucie_pandemickej_vakciny.pdf  

Vo všeobecnosti platí, že rizikové skupiny, ktorým sa odporúča súčasné zaočkovanie aj proti prasacej chrípke sú rovnaké ako pri očkovaní proti sezónnej chrípke. Rizikové osoby sú vymenované v článku na
http://liptak.blog.sme.sk/c/214491/Chripka-a-chripke-podobne-ochorenia.html
v mieste označenom ikonou

Obrázok blogu

6. Zdrojové web stránky
Nepretržitý profesionálny dohľad EMEA nad bezpečnosťou vakcín a antivirotík
http://www.emea.europa.eu/influenza/home.htm 

Čo čítajú pacienti o chrípke vo Veľkej Británii
http://www.patient.co.uk/health/Flu-Like-Illness.htm

ÚVZ SR - epidemiologický prehľad chrípkových ochorení za uplynulý týždeň
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=58&Itemid=64

Presné informácie sú na ECDC
http://www.ecdc.europa.eu/en/activities/surveillance/EISN/Pages/home.aspx

a WHO
http://www.who.int/csr/disease/swineflu/en/index.html

EBM informácie - vedecky preverené informácie sú na
http://www.ebscohost.com/flu/

Stránka MZ SR - aktuálne o chrípke http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/43AABD71F77C64C3C125768C0040E997?OpenDocument Zaujímavé informácie sú na
http://www.google.org/flutrends/intl/en_us/ua/

7. Diskusia
Prosím keby sa v diskusii vyjadrili a uviedli svoje skúsenosti tí ľudia, ktorí chrípku už mali ale aj tí, ktorí ju ešte nemali. Ďakujem všetkým za ich cenné skúsenosti.

Obrázok blogu
Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu