Zdravotníctvo. Chorobníctvo. Chudobníctvo.

Autor: Peter Lipták | 2.3.2016 o 23:38 | (upravené 13.8.2016 o 20:04) Karma článku: 11,79 | Prečítané:  276x

Zmeníme súčasný systém chorobníctva, ktorému ide iba o maximalizáciu ziskov finančníkov z chorôb slovenských pacientov a vrátime sa k zdravotníctvu, ktoré postavíme na potrebách ľudí? Inak 99% z nás skončí chorých v chudobníctve.

Vzhľadom na vašu lekársku profesiu je pochopiteľné, že sa vaša pozornosť sústreďuje predovšetkým na zdravotnícku sféru. V čom vidíte jej najväčšie nedostatky?

       Kvalita a rozsah starostlivosti sa každým rokom zhoršujú. Strácajú sa ľudské aspekty vzťahov medzi zdravotníkmi a pacientmi. Zdravotníctvo sa premenilo na chorobníctvo a chudobníctvo. Jeho úlohou už nie je starostlivosť o zdravie ľudu ale zabezpečenie zisku obchodníkom na trhu s chorobami. Obchodné záujmy finančníkov v našej spoločnosti stoja vysoko nad ľudskými právami občanov.
      
Hovoríte, že priemerná dĺžka života u nás sa pohybuje okolo 52 rokov, kým v iných krajinách sa dožívajú vyššieho veku. Čím je táto skutočnosť zapríčinená?

       Priemerná dĺžka života bez choroby je 52 rokov  kým v EÚ je táto hodnota v priemere až 65 rokov. Tu zohráva negatívnu úlohu celková zlá životospráva našich ľudí. Nekvalitné potraviny, nedostatok pohybových aktivít, chudoba, nezamestnanosť, celková nespokojnosť ľudí a znečistené životné prostredie. To sú významné faktory, ktoré vplývajú negatívne na naše zdravie a vedú k výskytu chronických chorôb už o viac ako 10 rokov skôr než je obvyklé v  európskych štátoch. Negatívnu úlohu tu zohráva hlavne to, že pred zdravím ľudí sú uprednostňované obchodné záujmy  potravinového, zdravotníckeho, tabakového a ostatného priemyslu a biznisu. Obchodné záujmy  neberú do úvahy záujem ľudí na zdraví ale vidia iba zisk.


Uvádzate, že chcete zamedziť zbytočným návštevám pacienta u lekára. Pacient vraj k lekárovi príde približne dvanásťkrát ročne, čo je v porovnaní s inými krajinami o polovicu viac. Čo konkrétne myslíte pod pojmom zbytočná návšteva?
       Ak sa dá zabezpečiť dobrá starostlivosť návštevou lekára 6x  do roka, tak 6 návštev u lekára ročne navyše, je obrovská záťaž pre pacientov aj pre zdravotníctvo.  Pacienti nekonečným čakaním u lekárov strácajú čas a nervy a zdravotníctvo zasa vynakladá navyše veľké prostriedky a borí sa so zahltením svojich kapacít. Je treba lekárov v komunitách odbremeniť od byrokracie, dať im potrebné kompetencie aby sa mohli o pacientov postarať a nemuseli ich odosielať k rôznym špecialistom napríklad iba z dôvodu predpisovania chronickej medikácie, či pomôcok.

Príčinou väčšiny nedostatkov v zdravotníctve je zlé zaobchádzanie s financiami. Aké konkrétne kroky plánujete uskutočniť, aby sa situácia zlepšila a naše zdravotníctvo bolo na vyššej úrovni?

       Vo financovaní je potrebné veľa zmeniť. Výber povinných odvodov – daní presunúť na daňový úrad. Vybrané dane  presunúť do regiónov podľa počtu obyvateľov a indexu nákladovosti poistencov v jednotlivých regiónoch. Rozdeľovanie financií v regiónoch, nákup zdravotnej starostlivosti organizovať prostredníctvom VÚC s využitím aparátov dnešných krajských pobočiek VšZP. Zmeniť zákony tak, aby bolo možné podnikanie súkromných zdravotných poisťovní  a konečne tak vytvoriť pluralitu v súkromnom zdravotnom poistení. Dôsledným zrušením dnešnej infraštruktúry rozkrádania verejných zdrojov, ktorú kodifikoval bývalý minister Zajac sa rýchlo podarí presunúť miliardu Eur z korupcie do starostlivosti a rýchlo sa tak zlepší situácia pacientov v nemocniciach a ambulanciách a tiež sa dosiahne potrebný rozvoj ľudských zdrojov  zdravotníctva. Bez investícií do infraštruktúry a odpovedajúcej motivácie zdravotníckych pracovníkov si nemožno predstaviť kvalitné fungovanie zdravotníctva.
       Nevyhnutné zmeny sa musia urobiť oblasti trestného práva. Tu musíme dosiahnuť kodifikáciu trestnoprávnej a hmotnoprávnej zodpovednosti pri nakladaní s verejnými zdrojmi. Konečne uzákoniť rozkrádanie verejných zdrojov ako trestný čin. Zvýšenie zodpovednosti verejných funkcionárov  posilnením postavenia štátu môže viesť veľmi rýchlo k náprave dnešnej neudržateľnej situácie v rozkrádaní verejných zdrojov a majetku štátu, teda majetku nás všetkých.

Mnohým pacientom prekáža zbytočná byrokracia. Ak napríklad idem k špecialistovi , musím ísť najskôr ku všeobecnému lekárovi, hoci viem, že pre moje bolesti chrbtice ma pošle k neurológovi. Ale potrebujem výmenný lístok, bez ktorého sa mi vyšetrenia nedostane. Považujete túto byrokraciu za potrebnú?
       Náš systém je vo všeobecnosti veľmi zle nastavený. V komunite by napríklad mali byť umiestnené veľmi kvalitné rehabilitačné a psychologické služby hradené poisťovňou dostupné hneď vedľa ambulancií všeobecných lekárov v bezprostrednej blízkosti bydliska pacientov, teda v ich komunite. Pacient s ľahkým alebo začínajúcim ochorením nepotrebuje špecialistu. Ak napríklad pacient, ktorý  s bolesťami chrbtice absolvuje včas školu chrbta, dodržiava ergonómiu pri práci a dobrý pitný režim tak pravdepodobne sa navždy vyhne nutnosti návštevy neurologickej ambulancie. Včasná psychologická intervencia nás dokáže uchrániť od psychiatrickej liečby a aj od hospitalizácie. A tak je to často aj s inými špecialistami. Dnes je možné predĺžiť život bez chronických chorôb a bez nutnosti špecialistov o viac ako 10 rokov, ale je potrebné dôraz položiť na rozvoj praktickej medicíny so zameraním na prevenciu v komunitách pacientov.
Otázky kládla Michaela Mihóková.

Ako to vidia dnes pacienti a zdravotníci po 26 rokoch budovania nového systému

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov?

O úplatkoch sa pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.


Už ste čítali?