Bieli cigáni v parlamente a úplatky v zdravotníctve!

Autor: Peter Lipták | 3.3.2016 o 2:56 | (upravené 13.8.2016 o 20:05) Karma článku: 6,42 | Prečítané:  657x

Všetci veľmi dobre vieme, ako médiá dokážu prekrútiť pravdu na takú, aby sa im hodila. Napriek tomu, že kauza s vami a úplatkami prebehla pred časom, predsa len, tá nálepka na vás pre niektorých zostáva.

Na Slovensku sa rozbehla diskusia o úplatkoch, o lekároch, ktorí ich vezmú a o tom, aká je hranica medzi darom a úplatkom. Povedzme, že celkom obyčajný človek ide k lekárovi. Pri návšteve sa mu rozhodne niečo dať a lekár si to zoberie. Pacient to zväčša robí preto, aby si zabezpečil lepšiu zdravotnú starostlivosť. Je to dar, alebo úplatok? A aký je teda medzi nimi rozdiel?
       Som protikorupčný aktivista. Viac ako 10 rokov bojujem proti korupcii v tomto systéme, kde sa stratia ľuďom každý rok miliardy €. Toto je moja skutočná nálepka. Je pochopiteľné, že korupciou vybudovaný systém sa ma usiluje onálepkovať inak. Naopak.
       Zlodej obvykle kričí - chyťte zlodeja! Pre mňa je dôležité, že ani 5mesačné vyšetrovanie 

Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) nepreukázalo ani jeden môj korupčný čin. Vlastne mám obrazne povedané od tej najvyššej autority na Slovensku papier na to, že úplatky neberiem.  Na Slovensku by hlavne mala byť diskusia o megakorupcii o tom, prečo sa strácajú ročne zo zdravotníctva miliardy Eur. To je podstata nášho úpadku. Hospodárskeho aj morálneho.Bieli cigáni z parlamentu okrádajú pacientov a rozvracajú celý systém poskytovania zdravotnej starostlivosti a menia ho na systém biznisu s chorobami ľudí. Ak ide obyčajný človek k lekárovi mal by vedieť, že jeho lekár je často postavený pred dilemu, že svojmu pacientovi neposkytne tú starostlivosť, ktorú by mal pacient dostať  z dôvodu, že zdravotné poisťovne odmietajú preplatiť potrebnú zdravotnú starostlivosť. Pacient sa o tom, že mu nebola poskytnutá potrebná starostlivosť, ani nedozvie. Je to iba morálna dilema lekára. Lekár ak chce a vládze, mal by poskytnúť potrebnú zdravotnú starostlivosť svojim pacientom zo svojich vlastných peňazí.
       Napríklad 266-tim poistencom VšZP som v roku 2016 vyšetril  CRP  v hodnote 2660 Eur. Toto vyšetrenie som im sám zakúpil z vlastných prostriedkov a to mi umožnilo u týchto pacientov nepoužiť antibiotiká a ušetriť tak ich poisťovni ďalších minimálne 1330 Eur. Ale hlavne, že to mojich pacientov ochránilo pred nežiadúcimi účinkami antibiotík. No ale nie každý lekár je schopný ročne  investovať  tisíce Eur z vlastných prostriedkov  do zdravia svojich pacientov.
       Lekári v ambulanciách nedostávajú plat, ale žijú iba z toho, čo im zvýši keď zabezpečia prevádzku ambulancie. V zahraničí  sú bežne vytvárané komunitné zdravotné centrá, ktoré sú spolufinancované  z darov od pacientov. Keďže peniaze na financovanie ambulancií sa na Slovensku stratia vo veľkej časti v korupcii v zdravotných poisťovniach, tento model je vhodný aj pre dofinancovanie nášho zdravotníctva. Pacienti potrebujú kvalitnú starostlivosť a nie iba jej imitáciu. Pacienti musia bohužiaľ zaplatiť dva krát. Raz platia a podľa zákona prispievajú na  korupciu v zdravotných poisťovniach a potom prispievajú na reálnu starostlivosť priamo lekárovi. Ak lekár prijíma finančné príspevky od pacientov v súlade so zákonom a potom ich používa na ich liečenie je to iba plnenie Hippokratovej prísahy, ktorá ukladá lekárovi aj úlohu zabezpečiť prostriedky na  poskytovanie potrebnej zdravotnej starostlivosti a je to v prospech pacienta.
       Jednoduché rozlíšenie medzi darom a úplatkom:
Úplatok je keď si pacient kupuje u lekára porušenie zákona a morálky. Kupuje si konkrétny podvod - vystavenie PN- ky hoci nie je chorý, potvrdenie o návšteve hoci tam nebol, uprednostnenie pred ostatnými pacientmi v čakárni, v poradovníku... Lekár využíva úplatok na svoje osobné obohatenie.
Dar je to vtedy, keď pacient dá peniaze lekárovi, ktorý si ich nepýtal. Pacient dar neviaže na nijaký účel. Ak lekár používa finančné príspevky, dary od pacientov na liečenie pacientov potom je to v súlade nielen so zákonom ale aj s najprísnejšou morálkou.
Otázky kládla Michaela Mihóková.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Firmy skúsili už všetko, dovážajú zamestnancov z Rumunska či Ukrajiny

Zúfalé firmy hľadajú nových zamestnancov v cudzine.

DOMOV

Drucker: Keby Blanár zrušil súťaž na CT, nečelil by dnes otázkam

Angažovanie Tomáša Szalaya, niekdajšej pravej ruky ministra Rudolfa Zajaca, vyvolalo podľa Druckera otázky v Smere.

DOMOV

Smer sa poistí politikou pre robotníkov, kritiku počúvať nechce

Programová konferencia naznačila, že pozícia Kaliňáka v strane slabne.


Už ste čítali?