Hrozí riziko náhlej smrti už pred štyridsiatkou?

Autor: Peter Lipták | 5.11.2007 o 22:29 | Karma článku: 11,44 | Prečítané:  4663x

Vieme si uvedomiť, že chorobu z upchatých ciev - aterosklerózu a rakovinu má každý zasiatu pri narodení? U osôb 20-ročných a 30-ročných sa iba zdanlivo so zdravím nič nedeje. Práve u nich, hnojené nesprávnou životosprávou, rastú srdcovocievne a rakovinové ochorenia. Kód zdravého života je: 0-30-5-140-90.

 
Vieme si uvedomiť, že chorobu z upchatých ciev - aterosklerózu a rakovinu má každý zasiatu pri narodení? V tabulke sú usporiadané pod sebou políčka s rôznym stupňom dozrievania týchto chorobných zmien podľa dekád veku. Na dozrievanie  ochorení z upchatých ciev (ateroskleróza) a rakovín je potrebné aby pôsobili takzvané rizikové faktory systematicky počas relatívne dlhej bezpríznakovej doby (nízka pohybová aktivita, nesprávna diéta, nadváha, obezita, fajčenie, vysoký cholesterol, vysoký tlak, cukrovka, metabolický syndrom, stres...).

U osôb 20-ročných a 30-ročných sa iba zdanlivo so zdravím nič nedeje. Práve u nich, hnojené nesprávnou životosprávou, rastú srdcovocievne a rakovinové ochorenia. Z hľadiska účinnosti prevencie by bolo potrebné zasiahnuť práve tu. Teda u 20-ročných a 30-ročných je potrebné meniť životosprávu aby sa ochorenia  a náhle úmrtia nevyskytovali  u 40-ročných a 50-ročných. Z hľadiska počítania rizika podľa systému SCORE majú všetky 20-ročné aj 30-ročné osoby prakticky 100% istotu, že sa dožijú štyridsiatky. Až ďalej sa ich vyhliadky delia podľa rizika SCORE. Choroby z upchávania ciev sa prejavujú úmrtiami až po štyridsiatke a rakoviny potrebujú dozrievať obvykle dlhšie a zvyknú sa prejavovať úmrtiami až po päťdesiatke. 

tabulka2_res_res_res_res_res.jpg 

Čo robiť keď ešte nemáte 40 rokov? Ako už mnohí z vás zistili nemá zmysel počítať "SCORE" ale má veľký význam odmerať si pás, aby práve mladý človek videl, či už je továreň chorôb. Ak má muž v páse viac ako 94 centimetrov a žena viac ako 80 centimetrov, už je to vážny signál, že sa treba zamerať na diétny a pohybový režim a urobiť nápravu. Ak je to u muža nad 102 cm a u ženy nad 88 cm s veľkou pravdepodobnosťou už továrňou chorôb ste.  Práve na obvode pása sa prejavuje abdominálny, teda vnútrobrušný tuk. Vaše vnútorné orgány sú stukovatené. Vnútrobrušný tuk je metabolicky veľmi aktívny, vyrába najškodlivejšie krvné tuky. Znamená to, že sa spustila metabolická továreň, ktorá postupne vyprodukuje upchaté cievy, hypertenziu, cukrovku, infarkt, mozgovú príhodu a neskôr aj onkologické ochorenia.
Veľký význam má nefajčiarstvo, správny pohybový a diétny režim. Každý by mal poznať svoje hodnoty krvného tlaku, cholesterolu a krvného cukru. Preto nezabúdajte, hlavne vy dvadsaťroční a tridsaťroční, chodiť  na preventívne prehliadky! 

kod.jpg    
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?