Bruxizmus, škrípanie zubami

Autor: Peter Lipták | 1.7.2005 o 19:30 | (upravené 8.1.2010 o 20:49) Karma článku: 10,70 | Prečítané:  6460x

   Môj 8-ročný syn v spánku veľmi nepríjemne, takmer nepretržite škrípe zubami. Po prebudení však o tom vôbec nevie. Čo s tým? Môže to mať súvis s psychikou? Alebo to mám jednoducho prehliadať? A čo jeho zubná sklovina a ďasná? Nemôže dôjsť k ich narušeniu? (Adéla) 

Bruxizmom nazývame stereotypné rytmické pohyby žuvacích svalov počas spánku sprevádzané škrípaním alebo cvakaním zubov. Frekvencia rytmických pohybov je asi 1/sekundu a hromadia sa v epizódach o trvaní 5 až 10 a viac sekúnd. Týchto epizód sa vyskytne niekoľko desiatok ale aj viac ako 100 počas jednej noci. Objavujú sa počas všetkých štádií spánku. Zvuky samotné obyčajne postihnutého neprebudia, sú ale vnímané veľmi nepríjemne jeho okolím.
Táto porucha sa vyskytuje častejšie u detí. Udáva sa výskyt až u 50% kojencov vo veku 10 až 12 mesiacov (po prerezaní zubov), u starších detí sa jeho výskyt odhaduje na 10 až 20%,u dospelých na 5 až 10%.Výrazným predispozičným faktorom sú vrodené anomálie chrupu a zhryzu. Dôležitú úlohu hrajú i psychologické faktory , predovšetkým stres. V období anxiety (strachu) a potlačovanej zlosti sa prejavy bruxizmu vždy výrazne vystupňujú.
Popisovaný je i jeho rodinný výskyt. V dospelosti býva bruxizmus často spojený s inými poruchami spánku (spánkové apnoe, periodické pohyby končatín atď.) Stresové situácie sú veľmi častým provokačným momentom i v dospelosti. Alkohol vznik bruxizmu potencuje. Niekedy býva jeho výskyt spojený aj s akútnymi poruchami psychiky, najčastejšie so schizofréniou.
Komplikáciou bruxizmu býva ťažké poškodenie chrupu s obrúsením zubov, zápalmi okostice a ďasien. Častým následkom je nadmerné vyvinutie(hypertrofia) žuvacieho svalstva a poruchy temporo-mandibulárneho kĺbu(kĺbu medzi spánkovou kosťou a dolnou čeľusťou).
Pri bruxizme je potrebné vždy vylúčiť epileptický pôvod rytmických zášklbov, preto sa doporučuje vyšetriť nočný záznam EEG v spánkovom laboratóriu.
Pri liečbe bruxizmu je indikované na prvom mieste stomatologické vyšetrenie k vylúčeniu možných anomálií chrupu a ich prípadná korekcia. Psychoterapeutickými postupmi sa snažíme zmierniť stresové okolnosti . Tiež môžu pomôcť aj nízke dávky niektorých upokojujúcich liekov ( anxiolytiká )podané na noc. Najrozšírenejšou ochranou, prevenciou poškodenia chrupu sú protetické pomôcky, ktoré sa nasadzujú na noc, tieto bruxizmus síce nepotlačia, zábránia však poškodeniu zubov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?