reklama

Fajčite! Získavate tým telo fajčiara

Fajčenie spôsobuje rakovinu a cievne ochorenia. Ohrozujeme ním aj svojich blízkych. Tým, že sú vystavení pasívnemu fajčeniu poškodzujeme  ich zdravie, alebo ich ohrozujeme tým, že našou prípadnou predčasnou smrťou nás stratia.Motivačná rovnica  fajčiara : Fajčenie = rakovina + cievne ochorenia= ohrozenie ( mňa aj mojej rodiny)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

Pre tých, ktorí sa rozhodli prestať fajčiť, prezrite si telo fajčiara na
www.stopfajceniu.sk/download/telo_fajciara_A4.pdf
Odporúčam použiť ako pozadie alebo šetrič obrazovky. Ako lekár môžem potvrdiť, že to nie je strašenie ale reálny obraz chorôb fajčiara tak ako sa s nimi stretávame denne na ambulancii.

Podporu a energiu hľadajte na stránkach:
www.fajcenie.sk
www.stopfajceniu.sk
http://www.vpl.sk/cps/rde/xchg/sprlsk/xsl/21114.htm


Je dobré, že si uvedomujete svoj problém fajčenia a chcete ho riešiť.
Ukončením fajčenia prospejete predovšetkým svojmu zdraviu ( ale tiež aj peňaženke). Ukončenie fajčenia je trend všade vo svete. Podľa dnešnej preventívnej medicíny, zo všetkých opatrení v životospráve má tento krok najväčší prínos pri predchádzaní cievnym a rakovinovým ochoreniam. Nové vedecké štúdie dokázali, že fajčenie jednej cigarety alebo 30- tich cigariet je rovnako škodlivé, že aj len pasívne fajčenie je rovnako škodlivé ako aktívne fajčenie až 30- tich cigariet denne. Preto v EÚ sa prijímajú drastické obmedzenia aby sa zabránilo narastajúcej epidémii cievnych a rakovinových ochorení, ktoré ohrozujú rozpočty jednotlivých krajín.
Okrem toho nefajčenie uľahčuje aj „rozumné užívanie" prípadne abstinenciu alkoholu a predchádzanie i ostatným drogovým závislostiam. Dnes už nie je ideálom fajčiar (= obeť), ktorý sa nevie odpútať od svojich preukázateľne škodlivých návykov, a ktorého zdravie je obeť finančného profitu iných úprimných priateľov a sponzorov športovcov (tabakových spoločností...) Opak je pravdou. Určitým ideálom môže byť človek, ktorý dokázal ovládnuť svoju závislosť a žije slobodne svoj život.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa dozviete v článku:
1. Ste od fajčenia závislý?
2. Keď chcete ukončiť fajčenie odrazu
3. Keď chcete ukončiť fajčenie postupne
4. Keď si neviete rady a potrebujete odbornú pomoc

1.Ste od fajčenia závislý? Otestujete sa:

1.Za aký čas od prebudenia si zapálite prvú cigaretu?
1bod - do 30 min.,
0 bodov - viac než 30 min.

2.Považujete za ťažké nefajčiť na miestach,kde je to zakázané (napr.knižnica,divadlo ap.)?
1 bod - áno,
0 bodov - nie

3.Ktorá cigareta vám prináša najvyššie uspokojenie?
1 bod - prvá ranná,
0 bodov - iná

4.Koľko cigariet denne vyfajčíte?
0 bodov - 1-15,
1 bod -16-25,
2 body- 26 a viac

5.Fajčíte viac dopoludnia?
1 bod - áno,
0 bodov - nie

6.Fajčíte aj vtedy,ak ste chorý a musíte ležať v posteli?
1 bod -áno,
0 bodov -nie

7.Aký je obsah nikotínu vo vašich cigaretách?
2 body-nad 1,1mg,
1 bod- 0,6-1,1 mg,
0 bodov-pod 0,6 mg

8.Ako často „šľukujete"?
2 body-takmer vždy,
1 bod-občas,
0 bodov-takmer nikdy

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vyhodnotenie:
-Pri skóre do 4 bodov by nemal byť pre vás veľký problém ukončiť fajčenie mobilizáciou svojich vlastných síl.
-Ak ste získali 5 a viac bodov, ste závislý a pri odvykaní sa zapotíte, požiadajte o pomoc lekára(vypracovanie motivačného plánu,náhrady nikotínu,iné medicínske metódy).
-Ak ste získali viac ako 7 bodov,ste silne závislý,váš prípad vyžaduje individuálny prístup, silnú motiváciu, pravdepodobne už máte aj niektoré zdravotné postihnutia, prípadne ste pre ne už predurčený,poraďte sa o možnostiach so svojím lekárom.

2. Ukončenie fajčenia odrazu
Motivačný nácvik. Uvedomte si čo najviac výhod nefajčenia,napr.úspora financií za budúcich 10 rokov, lepšia výkonnosť a potencia (muži),lepšia pleť (dôležité pre ženy) , mnoho ďaľších podstatnejších zdravotných výhod (môžeme sa napríklad vyhnúť (len náhodne vyberám z asociácií) - trombóze, porážke, mŕtvici, infarktu, skleróze, karcinómu, rakovine, amputácii,vredu a tď.Veľa ľudí prestalo fajčiť v súvislosti s nejakou závažnou chorobou, ktorú prekonali oni sami alebo niekto v ich okolí. Je lepšie sa takýmto skúsenostiam vyhnúť.Samozrejme je dobré myslieť aj na svojich blízkych a priateľov a pomáhať im, aj príkladom. Nezabudnime,že v rodinách fajčiarov sa fajčenie detí vyskytuje až štyrikrát častejšie.

Zamyslite sa nad všetkým uvedeným a ak máte motív, tak môžete úspešne pokračovať.

V kocke, tzv. motivačná rovnica fajčiara :
Fajčenie = rakovina + cievne ochorenia= ohrozenie ( mňa aj mojej rodiny)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozpoznanie a vyhýbanie sa nebezpečným situáciám. Ktoré miesta a situácie sú nebezpečné?Sami si zodpovedajte túto otázku a nebezpečným miestam a situáciám sa vyhýbajte.Ak sa fajčenie spája s pitím alkoholu alebo čiernej kávy, v tomto prípade urobíte dobre, keď sa im budete tiež vyhýbať.

Jednoducho prestať. Určité percento ľudí dokáže prestať fajčiť okamžite i bez liečby alebo pomoci druhých. Stanovte si dátum, najlepšie prvý víkendový deň, alebo deň, kedy vás nečaká nejaký veľký stres.Tento dátum dopredu oznámte ľuďom vo svojom okolí. V deň D vyhoďte všetky cigarety a zapalovače.Popolníky môžete použiť ako misky pod kvetináče, prípadne ich odstráňte, rozbite,...už ich nebudete potrebovať. Rázne ukončenie je lepšie než postupné znižovanie počtu vyfajčených cigariet.

Nesmútiť, neľutovať sa a rozpoznávať aj nebezpečné myšlienky! Nepripomínajte si zbytočne fajčenie.Včas prestať znamená predsa vyhnúť sa následkom, ktoré nie sú vôbec príjemné. Majte stále pred očami svoju premyslenú motiváciu úsilia ukončiť fajčenie.Rozpoznávajte nebezpečné myšlienky, a vyhýbajte sa praktikám , ktoré by mohli viesť k recidíve - vôbec sa netestujte, neskúšajte ani len jednu cigaretku tzv. na dva ťahy( v kríze...),nenechajte sa presvedčiť,zviklať. Tieto nebezpečné myšlienky nechajte, nech samé odídu, alebo ich podrobte kritike, ale v žiadnom prípade sa s nimi nenechajte stotožniť,nepodľahnite im.Jediná cigareta,ktorú si zapálite,vás opäť stiahne medzi závislých fajčiarov!

Svedok,divák,pozorovateľ.V období krízy pasívne pozorujte myšlienky, pocity a fantázie. Nereagujte na ne , stačí počkať a odídu samé. Takto krízu úspešne prekonáte.A idete ďalej, tak ako ste sa rozhodli.

Čo pomôže prekonať chuť na cigaretu:
-bezprostredne pomôžu činnosti pri ktorých nie je technicky možné fajčiť(sprchovanie,spievanie...
-cvičte,prechádzajte sa,fyzicky pracujte...
-vyhľadajte rozhovor s človekom, ktorý vás vo vašom úsilí podporí
-pripomínajte si výhody nefajčenia pre vás, svoju na mieru ušitú motiváciu
-odmeňujte sa, z ušetrených peňazí za cigarety si môžete kúpiť niečo pre radosť
-existuje ešte mnoho ďaľších spôsobov, čo zaberie práve u vás?

Relaxácia,oddych,techniky zvládania stresu. Túto oblasť si musíte premyslieť, hlavne ak fajčenie súvisí s dlhotrvajúcim stresom.

Autosugestívna formulka.Stav relaxácie v dobe zaspávania alebo pri prebúdzaní zo spánku môžeme využiť k autosugestívnemu sebaovplyvneniu. K osvedčeným formulkám patrí „cigarety sú mi ľahostajné" alebo „žijem zdravo" prípadne rovnica:
Fajčenie = rakovina +cievne ochorenia = ohrozenie ( mňa a mojej rodiny)

Dychová metóda( tzv.švédska) odvykania fajčenia. Kedykoľvek dostanete chuť na cigaretu,urobte niekoľko hlbokých nádychov a výdychov.Hlboké a uvedomované dýchanie pomôže človeku sa preladiť.

Pohárová metóda.Keď dostanete chuť na cigaretu vypite miesto toho pohár vody(ale nepomýlte si tekutiny). Možno kombinovať so švédskou metódou.

Tvorivo zvládať situácie, kedy človek skôr fajčil.Definujte a včas rozpoznajte tieto situácie, dopredu si pripravte čo budete robiť, postup ako ich budete konkrétne riešiť (relaxácia,...-budete napríklad len zhlboka dýchať,alebo sa pôjdete osprchovať?)

Musíte na to prísť sami.

Najľahšie je nefajčiť vôbec. Bývalý fajčiar, ak by si chcel zafajčiť „ iba trošku" veľmi ľahko môže prebudiť spiaceho hada závislosti. Zistí potom, že napriek svojím predsavzatiam a motivácii fajčí rovnako ako predtým.Vôbec nefajčiť je neporovnateľne ľahšie,ako fajčiť „trošku".

Zvládnutie recidívy.Ak prestanete fajčiť a znovu začnete,nedajte sa odradiť.Začnite s nefajčením znovu, každý deň bez cigarety je pre vaše zdravie prínosom.Je to ako keby ste poslali svoje pľúca na rekreáciu do Tatier.

Povzbudzujte sa.Uvedomujte si výhody toho, že ste prestali fajčiť a utvrdzujte sa v tom.Pýtajte sa priedušiek, pľúc ako sa im to páči. Čo na to vaše srdce? Všimli ste si, že sa už tak nezadýchavate? Že je to dobré, nemať žlté prsty a zuby? A tiež koľko ste ušetrili ?

Vhodná životospráva.Viac sa pohybujte, športujte, venujte sa fyzickej práci, krátko si zacvičte i behom dňa. Tým sa jednak preladíte a okrem toho si tak lepšie udržíte váhu. Jedzte viac zeleniny, ovocia, celozrnných výrobkov a naopak obmedzte mastné a sladké jedlá.

3. Keď chcete ukončiť fajčenie postupne
Môžete tiež používať postupy uvedené v časti „ Keď chcete ukončiť fajčenie odrazu",naviac tu ale máme
tieto špeciálne doporučenia.
Metóda vedomého fajčenia. Fajčiar fajčí cigaretu vedome,každý ťah vychutnáva,cigarety sú drahé,fajčiť len tak to by bolo mrhanie peňazí.Vníma všetkými zmyslami, svoje pocity , svoju myseľ núti zaoberať sa dymom z cigarety celú dobu správne vychutnáva dym ,jeho zaujímavé zložky ako kysličník úhoľnatý (je to ako keď zle horia,dymia kachle), formaldehyd (konzervačná prísada,kterej vôňa je známa z pitevní), dehet (predstava asfaltérov pri práci), kyanovodík(známy jed z horkých mandlí) a iné pochutiny. Je si z čoho vyberať,cigaretový dym obsahuje asi 4000 chemikálií, asi 100 z nich zvyšuje riziko rakoviny( benzpyrén,polónium,arzén...)
Sebamonitorovanie. Ak nechcete prestať naraz, zapisujte si podrobne u každej cigarety o koľkej hodine , v akej situácii ste ju vyfajčili, prípadne v akom ste boli pri tom rozpoložení. Pomocou tejto metódy sa dá značne znížiť počet vyfajčených cigariet .Človek si sám seba lepšie uvedomuje, poznáva sa. Dokáže tak dopredu rozpoznať nebezpečné situácie a pripraviť sa na ne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozbíjanie fajčiarskych stereotypov. Vyžaduje zmysel pre humor.Nefajčite bezmyšlienkovito mechanicky. Každú cigaretu si zaslúžte. Na krabičku cigariet môžete napríklad namotať obväz (najlepšie elastický). Ak chcete cigaretu ,najprv treba odvinúť obväz,ten treba zvinúť..., zasa krabičku zaviazať, prípadne vymyslieť ako ju zamotať tak aby bolo budúce rozmotávanie ešte zaujímavejšie (môžete na obväz nakresliť odkazy na rôzne situácie,tzv ruženec fajčiara...) Vedomá metóda rozmotávania spojená s reflexiami typu-
Fajčenie = rakovina + cievne ochorenia = ohrozenie
- môže byť užitočná. Prípadne dajte krabičku na najvzdialenejšie miesto v dome ,napríklad do pivnice. Keď vám príde chuť doneste si ju, vychutnajte si cigaretu a potom zasa vráťte krabičku do pivnice .Túto procedúru opakujte dokiaľ vám stačia sily.Tu možno uskutočňovať reflexie,prípadne meditácie spojené s hlbokým dýchaním schod po schode(schodová metóda). Fajčiarske stereotypy pomáha prekonať i to keď si fajčenie vedome znepríjemníme.Nefajčíme tak ako doteraz.Vyberme si najmenej obľubenú značku cigariet, fajčime sami,nefajčime po jedle...
Rýchle fajčenie. Je to metóda určená pre ľudí so zdravým srdcom.Hlboko vdychujte dym z cigarety, nádych na šesť dôb bez prestávky, po krátkom výdychu znova nádych na šesť dôb. Po vyfajčení jednej cigarety si hneď zapáľte ďaľšiu a tak pokračujte, pokiaľ vám nezačne byť zle.Táto metóda môže byť nebezpečná preto sa všeobecne nedoporučuje.Pri nej sa v krvi dosahujú vysoké hladiny nikotínu, je vhodná iba pre mladých a zdravých fajčiarov. Podobne existujú techniky so zadržiavaním dymu...

4. Keď si neviete rady a potrebujete odbornú pomoc
Nikotín, jedna zo základných zložiek cigaretového dymu , na jednej strane stimuluje centrálny nervový systém(CNS) na druhej strane zrýchľuje srdcovú činnosť, viacnásobne zvyšuje spotrebu kyslíka v srdcovom svale,zvyšuje krvný tlak, zužuje krvné tepny, zvyšuje hladiny tukových látok v krvi...Pri predávkovaní môže viesť ku kŕčom a k smrti. Účinky nikotínu na CNS sú považované za hlavnú príčinu vzniku,upevňovania a posilňovania návyku, zodpovedajú za väčšinu fyzických abstinenčných príznakov pri odvykaní. Druhou dôležitou zložkou návyku je závislosť psychosociálna. Prestať fajčiť - to znamená nielen prekonať psychickú a spoločenskú závislosť na cigaretách,ale tiež zvládnuť fyzické abstinenčné príznaky,spôsobené poklesom hladiny nikotínu v krvi.K týmto abstinenčným príznakom patria napr. podráždenosť, nekľud, depresia, znížená schopnosť koncentrácie, nespavosť, bolesti hlavy, zvyšovanie hmotnosti.

Lekár vám môže :

1. Poradiť.

2. Nikotínové náhrady. ich užívanie predstavuje dvojstupňové odvykanie od fajčiarskej závislosti pomocou nikotínových prípravkov iných ako je cigareta..

V 1.stupni - keď prestanete fajčiť, fyzickú, nikotínovú závislosť upokojíte užívaním náhradného prípravku s obsahom čistého nikotínu. To vám umožní , pretože nevzniknú fyzické abstinenčné príznaky ,všetky svoje sily použiť najprv na zvládnutie ťažkostí vyplývajúcich z psychickej a spoločenskej (psychosociálnej) závislosti. Na to môžete využiť postupy ako už bolo uvedené.
2.stupeň - nasleduje až po úspešnom odbúraní psychosociálnej závislosti. Princípom je postupné znižovanie až vysadenie náhradného nikotínového prípravku.Toto je postup ako sa zbaviť fyzickej závislosti od nikotínu bez výraznejšich abstinenčných príznakov.

V lekárňach sú dostupné prípravky s nikotínom:
NICORETTE žuvačky-obsahujú 2 alebo 4 mg nikotínu.Nikotín sa vstrebáva ústnou sliznicou. Prvá dávka sa uvoľňuje behom niekoľkých sekúnd a efekt sa prejaví v priebehu niekoľkých minút. Ak fajčíte do 20 cigariet denne doporučujeme dávku 2mg, ak nad 20 cigariet dávku 4mg .Dôležitý je spôsob žuvania.Od neho závisí množstvo vstrebaného nikotínu a tým aj účinnosť postupu. Žuvačku krátko prežujte asi 10-15 krát-uvoľní sa nikotín,potom ju posuňte medzi zuby a líce alebo pod jazyk a ponechajte v kľude až 30 sekúnd-dôjde k vstrebaniu uvoľneného nikotínu sliznicou dutiny ústnej. Týmto pomalým spôsobom pokračujte v žuvaní asi 30 minút.Žuvanie je aktívna činnosť,nahrádza fajčiarsky rituál.Žuvajte vždy, keď máte chuť na cigaretu. Priemerná denná spotreba je asi 8-10 žuvačiek, nemala by však presiahnuť 15 žuvačiek. Denne si zapisujte počet spotrebovaných žuvačiek, sledujte svoju hmotnosť, dodržujte diétny režim,športujte. Po troch mesiacoch tejto liečby znižujte v týždenných intervaloch počet denne použitých žuvačiek. Po 6-8 týždňoch znižovania možno liečbu ukončiť. NICORETTE náplaste - sú vhodné ak fajčíte 15-20 cigariet denne.Vyrábajú sa s obsahom 5,10,15 mg nikotínu. Náplasť s 15 mg nikotínu sa používa počas prvých 3 mesiacov odvykania,náplasť s 10 mg ďaľšie dva až tri týždne a odvykacia kúra končí záverečnými 2-3 týždňami aplikácie náplastí s 5 mg nikotínu.Náplasť s nikotínom sa používa denne 16 hodín.Tým je pokrytá potreba nikotínu po dobu, kedy väčšina ľudí bdie. Pred spaním sa náplasť odstráni. CENA: Fajčiarske záležitosti nie sú lacné, škatuľka cigariet vyjde na asi 35-50 Sk, škatuľka žuvačiek obsahujúca 30 ks stojí asi 300Sk. Náplaste na týždeň liečby stoja asi 500 Sk. Napriek tomu,že si môžete uvedené prípravky voľne zakúpiť v lekárni,poraďte sa o ich použití so svojím ošetrujúcim lekárom.
Modifikáciou tejto metódy je aj "Elektronická cigareta" wwww.itmanagement.sk/www.e-cigareta.sk/

3. Liek Zyban. Odvykanie fajčenia pomocou lieku Zyban. Doporučovaná asi dvojmesačná kúra stojí cca 7000 Sk. Z finančného hľadiska nič nie je pre fajčiara dosť drahé, všetko zvládne ľahko zaplatiť z renty, ktorú získa z ukončenia fajčenia.
4. Liek Champix. Odvykanie od fajčenia pomocou lieku Champix.

5. Iné možnosti. Platí, že každá účinná metóda je dobrá metóda. Účinnosť jednotlivých metód môže byť veľmi individuálna. Základný fakt, s ktorým sa u fajčiarov potrebujeme vyrovnať je, že problém je v hlave. Iné známe metódy sú napríklad biorezonancia, magnetoterapia a rôzne kombinácie všetkých uvedených postupov. 

Nezabudnite, že jediná cigareta, ktorú si zapálite, vás opäť stiahne medzi ťažko závislých fajčiarov. Nič nenahradí vašu vôľu a motiváciu prestať fajčiť. Skončiť s fajčením nie je jednoduché. Dokážte to pre svoje zdravie a pre svojich blízkych.

www.fajcenie.sk
www.stopfajceniu.sk
www.vpl.sk/cps/rde/xchg/sprlsk/xsl/21114.htm 

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu