reklama

Chrápanie

Dnes vieme, že to nie je iba "sranda", ale choroba. Môže mať vážne následky, ale dá sa liečiť. 25- ročná Nikol má problém , ktorý trápi jej priateľa a aj ju. Priateľ posledných pár mesiacov hrozne chrápe. Je jedno, kde spí a ako, či na bruchu, chrbte, alebo na boku. Chrápe tak silno, že sa pri ňom nevyspí . Čo sa dá robiť proti chrápaniu? Existujú lieky alebo nejaké prípravky, ktoré by mohli zabrať?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

27- ročný Martin má problémy so spánkom, sú však opačného charakteru ako u ľudí s nespavosťou. Má veľmi hlboký spánok. Ráno sa nevie zobudiť. Nastaví si viac budíkov, ale keď sa zobudí napríklad aj o 2-3 hodiny neskôr ako chcel vstať, nájde budíky vypnuté. Vie, že ich musel vypnúť, ale nepamätá si to. Niekedy nájde budíky vyzvonené, to zase znamená, že ich počas spánku odignoroval, napriek tomu, že budíky zvonia strašne nahlas. Nepredpodkladá, že to bude prílišnou únavou, lebo sa mu to stáva aj keď si ide ľahnúť zavčasu a na spánok má napríklad 10 hodín. V strede noci ho nedokáže zobudiť žiadny buchot. Je z toho nešťastný, má problémy aj v práci. Vie o sebe, že veľmi silno chrápe, ľudia, ktorí to zažili, tvrdia, že niečo také ešte nepočuli a vyjadrujú obavy z toho, aby sa nezadusil vlastným chrápaním. Inak netrpí žiadnou zjavnou chorobou ale je silný fajčiar.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Chrápanie je nepríjemný problém, môže ale znamenať aj vážne ohrozenie zdravia. Príčinou chrápania je vznik prekážky(obštrukcie) v horných dýchacích cestách (HDC) počas spánku. Miestami obštrukcie sú najčastejšie mäkké podnebie, koreň jazyka a hrtanová príchlopka.

Rozlišujeme niekoľko druhov chrápania
1. Jednoduché chrápanie - je to občasné chrápanie v polohe na chrbte, vyskytuje sa až u 50% populácie.
2. Habituálne chrápanie - chrápanie každú noc v každej polohe, takto chrápe 19% populácie.
Chrápanie typu 1. a 2. nepríjemne ruší okolie, ale zdravie postihnutého neohrozuje.

Závažné zdravie ohrozujúce formy chrápania sú:
3. Syndrom zvýšeného odporu v horných dýchacích cestách (u 10% populácie).
4. Syndrom spánkového apnoe (u 3% populácie).
Ľahšou formou je tzv. syndróm zvýšeného odporu v horných dýchacích cestách -tu chorí chrápu v noci kolísavou intenzitou. Typická je narastajúca hlasitosť chrápania až zrazu chrápanie prestane na niekoľko sekúnd alebo aj niekoľko desiatok minút. Potom sa stav opakuje. Tu je typické, že postihnutí neprestanú v spánku dýchať .Ráno sa budia nevyspatí a unavení. Behom dňa môžu mať v kľude mikrospánky.
Ak sa súčasne vyskytujú zástavy dýchania( tzv. apnoické pauzy) pravdepodobne sa jedná o tzv. spánkové apnoe (zastavovanie dýchania v spánku).Spánkové apnoe je vážne, život ohrozujúce ochorenie, ktoré sa vyskytuje častejšie, než sa všeobecne predpokladá. Prvýkrát bolo popísané v roku 1965 ako porucha dýchania charakterizovaná krátkymi prerušeniami dýchania behom spánku. Vyskytujú sa dva typy - centrálne(porucha je v mozgu (regulačnom centre) a obštrukčné (keď je prekážka- obštrukcia v horných dýchacích cestách). Centrálne spánkové apnoe je vzácne, vzniká keď mozog vysiela chybné signály pre nádych k dýchacím svalom.
Obštrukčné spánkové apnoe vzniká vtedy keď vzduch nemôže prúdiť dýchacími cestami, napriek tomu, že sa človek snaží nadýchnuť. V spánku, počet nedobrovoľných dýchacích prestávok, čiže apnoických páuz, môže byť aj 20-30 za hodinu. Hranicou chorobnosti je, počet zástav dýchania viac ako 10 x za hodinu , a keď prestávky trvajú viac ako 10 sekúnd. Zástavy dýchania ktoré sú kratšie ako 10 sekúnd, a ktoré sa opakujú menej než 10x za hodinu sa považujú ešte za normálne. Medzi jednotlivými apnoickými pauzami, postihnutý obvykle chrápe, hoci nie každý kto chrápe má tieto stavy. Spánkové apnoe môže byť charakterizované tiež prejavmi dusenia. Časté prerušovanie hlbokého osviežujúceho spánku vedie k ranným bolestiam hlavy a k zaspávaniu vo dne. Skoré rozpoznanie a liečba spánkového apnoe sú dôležité, pretože býva spojené s poruchami srdcového rytmu, vysokým krvným tlakom, infarktom srdca a mozgovou porážkou.

Kedy by sme sa mali obávať spánkového apnoe?
U mnohých pacientov sú prvými pozorovateľmi ich partneri. Pozorujú u nich v spánku výrazné chrápanie a pauzy „stíchnutia". Behom spánku v ľahších prípadoch sa postihnutí opakovane budia a lapajú po dychu, sú vyľakaní a boja sa znova zaspať. V ťažších prípadoch si ani neuvedomujú opakované prebudenia. Ráno sa prebúdzajú neoddýchnutí a behom dňa sú nadmerne unavení a opakovane zaspávajú v kľude v nevhodnom čase a situáciách počas dňa ( svedkami sú spolupracovníci, priatelia...). Veľmi vážne chorí sa ráno po prebudení cítia horšie ako večer pred spánkom. Paradoxne sa cítia lepšie po kratšom spánku než po dlhšom spánku. Pacienti často nevedia, že majú tieto problémy a nevedia ich popísať. Je dôležité aby človek aj len pri podozrení včas navštívil lekára, ktorý zhodnotí jeho spánkový problém.

Kto je ohrozený spánkovým apnoe ?
Spánkové apnoe sa vyskytuje vo všetkých vekových skupinách. V populácii stredného veku sa vyskytuje asi u 4% mužov a u 2% žien. Ľudia so silným chrápaním, nadváhou, so zvýšenou dennou únavnosťou, vysokým krvným tlakom, abnormálnym nálezom v nose, krku alebo v daľších častiach horných dýchacích ciest, sú ohrození častejšie.

Aká je príčina obštrukčného spánkového apnoe?
Príčinou je vznik obštrukcie (prekážky), v horných cestách dýchacích. U niektorých ľudí vzniká apnoe v dôsledku ochabnutia svalov dutiny ústnej a jazyka, ktoré čiastočne alebo úplne uzatvoria dýchacie cesty. Keď svaloviny mäkkého podnebia a koreňa jazyka ochabujú , dýchacie cesty sa začínajú uzatvárať, dýchanie sa stáva namáhavé a hlučné až celkom prestane. Spánkové apnoe u ľudí s nadváhou vzniká tak, že stučnené, ťažké mäkké podnebie v polohe na chrbáte zapadne , zúži dýchacie cesty, vzduch nemôže volne prúdiť a výsledkom je chrápanie prerušované výpadkami dychu a častým nevedomým budením.

Stanovenie diagnózy
Osoby s vyššie uvedenými prejavmi by mali vyhľadať svojho praktického lekára, ktorý by mal postihnutého odoslať do spánkového laboratória. Choroba sa potvrdzuje nočným monitorovaním v spánkovom laboratóriu( polysomnografiou )- stačí tu stráviť len jednu noc, počas ktorej sa u pacienta zaznamenáva pulzová frekvencia, množstvo kyslíka v krvi, dýchacie pohyby hrudníka a a brucha, prúdenie vdychovaného a vydychovaného vzduchu, pohyby pacientových končatín, poloha pacienta v spánku a tiež zvukový záznam „chrápania".
Polysomnografický záznam umožňuje úplne nebolestivé a jednoduché diagnostikovanie porúch spánku. Vždy je potrebné absolvovať ešte ORL (ušno-nosno- krčné) vyšetrenie a niekedy aj pneumologické a neurologické vyšetrenia.

Aká je liečba spánkového apnoe?
Táto liečba je individuálna. Liečba liekmi je všeobecne neúčinná. Určitým pacientom môže pomôcť vdychovanie kyslíka, toto ale neodstráni spánkové apnoe a nezabráni záspávaniu cez deň. Úloha liečby kyslíkom je preto sporná, a je ťažko dopredu povedať, ktorému pacientovi prípadne môže pomôcť. Zmeny v životospráve sú dôležitou súčasťou liečebného programu a v ľahkých prípadoch môžu byť úpravy životosprávy postačujúce k vyliečeniu.
Životospráva, pacienti by sa mali vyhýbať alkoholu, nefajčiť, neužívať lieky na spanie (po nich ľahšie dochádza k ochabnutiu dýchacích ciest). Ľudí s nadváhou často vylieči schudnutie, pretože každé zníženie hmotnosti o 10% výrazne znižuje počet apnoických prerušení.
Lekárska pomoc spočíva buď v chirurgickom, operačnom postupe alebo, v závažnejších prípadoch je doporučované počas spánku používať prístroj - ventilátor, ktorý vháňa vzduch pod určitým trvalým tlakom, zabezpečuje tak trvalý pretlak v dýchacích cestách. Pri liečbe trvalým pretlakom má pacient nasadenú masku na ústach aj nose po celú dobu spánku. Tento prístroj chráni dýchacie cesty pred vznikom obštrukcie. Pre ľahšie formy obštrukčného spánkového apnoe sú vypracované chirurgické postupy, ktoré sa realizujú hlavne na ORL oddeleniach. Je celá rada operačných metód na rozšírenie horných dýchacích ciest. ale žiadna z nich nie je 100% úspešná a úplne bez rizika. Niekedy sú potrebné aj viaceré operačné výkony, než sa objaví pozitívny efekt. Väčšinou sa robia bežné operácie ako je odstránenie nosových polypov, vyrovnanie vybočenej nosovej priehradky, odstránenie nosnej mandle u detí ( aj opakovane - môže dorastať), odstránenie podnebných mandlí u dospelých. Špeciálnejším výkonom je tzv. uvulopharyngopalatoplastika čo je plastika- chirurgická úprava - čípku (uvula), hltanu (pharynx) a mäkkého podnebia ( palatum mole)-pri tejto operácii sa odstránia podnebné mandle, odstráni sa podnebný čípok a skráti sa mäkké podnebie.Operácia je úspešná až asi u polovice pacientov so spánkovým apnoe a u jednoduchého chrápania až v 90%.Touto operáciou je možno úspešne zabrániť vzniku komplikácií (poruchy srdcového rytmu, vysoký krvný tlak, infarkt srdca, mozgová porážka ) a súčasne zlepšiť kvalitu života - odstrániť chrápanie, denné zaspávanie, mikrospánky, únavu...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kam sa môžete obrátiť ak máte podozrenie na spánkové apnoe?
Pacienti sa môžu obrátiť na nasledovné spánkové laboratóriá:

Bratislava:
1. Spánkové laboratórium - MUDr. Imrich MUCSKA, Klinika TBC a pľúcnych chorôb FN a LFUK Bratislava, Mickiewiczova 13, tel.:02/57290646, mobil: 0905 020 534, www.zdravyspanok.sk
2. Spánkové štúdio - MUDr. Mariana KUBOVČÁKOVÁ, Grösslingova 58, Bratislava, tel.: 02/52733589 , 0905283832 www.chrapanie.sk cenník služieb
3.Pneumo-Alergo centrum, Uzbecká 16, tel.: 02/4020 2111, www.pneumoalergo.sk
4.Spánkové laboratórium Mediklinik 

Košice:
1. Spánkové laboratórium - Prof. MUDr. Viliam DONIČ, CSc., Ústav patologickej fyziológie LF ÚPJŠ, tel.:055/06717157, 055/6423350, korzar.sme.sk/c/4485335/prve-spankove-laboratorium-na-slovensku-bolo-zriadene-v-kosiciach-a-nepretrzite-funguje-uz-12-rokov.html
Prednášky prof. Doniča:
a) Spánková medicína, syndrom spánkového apnoe a následky 
b) Syndrom spánkového apnoe a diabetes mellitus 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2. Ambulancia pre poruchy spánku - MUDr. Mária TORMÁŠIOVÁ, Neurologická klinika FNsP, Trieda SNP 1, Košice, tel.: 055/6403789,055/6403798

Martin:
Spánkové laboratórium - Doc. MUDr. Robert VYŠEHRADSKÝ, PhD., MUDr.Dreveňáková, KTaPCH JLFU, Kolárova 2, Martin, tel.:043/4203111, 043/4224960, www.zdravyspanok.sk/sleep_medicine/Martin.htm 

Anatómia chrápania a základné spôsoby liečby na www.hasanedali.com/dutch/hol_uyg_horapte.htm

A úplne jednoduchá rada, ktorá pomohla Nikolke: zašila svojmu priateľovi do goliera tenisovú loptičku.Takto je nútený mať hlavu položenú stále na boku, odstránil sa nepriaznivý vplyv gravitácie(zapadanie mäkkého podnebia a koreňa jazyka). Môže to pomôcť, ale v prípade najmenšieho podozrenia na závažné formy chrápania odporúčam absolvovať uvedené vyšetrenia.

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu