reklama

Chrípka a chrípke podobné ochorenia

Rôzne vírusy môžu spôsobiť ochorenia podobné chrípke. Každú zimu dochádza u nás k sezónnej chrípke. V čase písania tohto príspevku (december 2009) najčastejšie spôsobuje chrípkové ochorenie na Slovensku vírus prasacej chrípky. Ochorenia podobné chrípke sa väčšinou prejavujú vysokou horúčkou, bolesťou svalov a kĺbov, kašľom a rôznymi inými symptómami. Väčšina ľudí sa úplne vylieči, ale v niektorých prípadoch sa vyskytnú komplikácie, ako napríklad zápal pľúc. Niekedy sú komplikácie vážne a v niektorých prípadoch dokonca smrteľné. Ak u vás existuje zvýšené riziko komplikácií, každú jeseň by ste sa mali nechať zaočkovať proti sezónnej chrípke. Tento rok sa rizikovým skupinám odporúča aj súčasné očkovanie proti prasacej chrípke. Prednostne sa očkujú rizikové skupiny. Ľuďom, ktorí nepatria do rizikových skupín, môže byť očkovanie proti prasacej chrípke ponúknuté neskôr.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Čo je chrípka a chrípke podobné ochorenie?

Obrázok blogu

 Chrípku spôsobuje chrípkový vírus. Avšak, mnoho ďalších vírusov môže spôsobiť ochorenie podobné chrípke. Často je veľmi komplikované presne určiť, ktorý vírus ochorenie spôsobil. Z tohto dôvodu lekári často diagnostikujú toto ochorenie iba ako „chrípke podobné ochorenie", čo plne postačuje pre klinické zhodnotenie stavu pacientov a ich liečbu.
 
 Každú zimu spôsobuje chrípkovú epidémiu iný kmeň chrípkového vírusu. Chrípková sezóna je na Slovensku v zime a takúto chrípku preto nazývame sezónna chrípka. Ak sa u vás počas chrípkovej epidémie prejaví ochorenie podobné chrípke, je veľká pravdepodobnosť, že je spôsobené prevládajúcim sezónnym chrípkovým vírusom, a nie iným druhom vírusu. 
 
 Prasaciu chrípku spôsobuje konkrétny typ chrípkového vírusu. V čase zostavovania tohto príspevku (december 2009) predstavuje vírus prasacej chrípky dominantný vírus spôsobujúci ochorenia podobné chrípke na Slovensku. Z tohto dôvodu, u každého, kto má momentálne nejaké ochorenie podobné chrípke, sa predpokladá nákaza vírusom prasacej chrípky.
 
 Vtáčia chrípka je odlišná a je závažnejšia. Obavy z jej pandémie boli v roku 2005, pozri samostatný materiál nazvaný „ Vtáčia chrípka ", kde je uvedených viacero podrobností.
http://liptak.blog.sme.sk/c/23178/Vtacia-chripka-prenos-na-cloveka-smrtelnost.html

Ako prebieha infekcia bunky a pomnožovanie vírusov chrípky ukazuje obrázok

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aké sú symptómy (príznaky) chrípky a ochorení podobných chrípke?
Typické symptómy u dospelých a starších detí sú nasledovné: vysoká horúčka, potenie, bolestivé hrdlo, bolesti svalov a kĺbov, suchý kašeľ, kýchanie, bolesti hlavy, výrazná fyzická únava, sklon k dehydratácii, spavosť. V ťažkých prípadoch sa objavujú dýchacie problémy, dušnosť. Môže vám byť aj zle od žalúdka. Chrípkové ochorenie spôsobené chrípkovým vírusom má tendenciu byť horšie než ochorenie spôsobené inými vírusmi, ktoré spôsobujú ochorenia podobné chrípke. Aj keď ste mladí a zdraví, chrípka vás môže prinútiť ľahnúť si do postele.

Symptómy u batoliat a malých detí sú nasledovné: vysoká horúčka, potenie, kašeľ, bolestivé hrdlo, kýchanie, dýchacie problémy, letargia, slabé jedenie. Niektoré malé detí dostávajú v prípade chrípky febrilné kŕče.

V typických, prípadoch chrípka máva ľahší priebeh, symptómy vrcholia po 1 - 2 dňoch a potom väčšinou postupne ustupujú počas niekoľkých dní. Dráždivý kašeľ môže pretrvávať niekoľko týždňov po odznení ostatných symptómov. Väčšina ľudí sa úplne vylieči do 1 - 2 týždňov. Ojedinele sa môžu vyskytnúť ťažké a komplikované priebehy aj u mladých a zdravých ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo iné môže spôsobovať moje symptómy?
Iné vážne ochorenia môžu mať v prvom momente podobné symptómy ako chrípka. Napríklad, meningitída, malária alebo zápal pľúc. Ak máte iné závažné ochorenie, objavia sa aj ďalšie symptómy nad rámec tých, ktoré boli uvedené. Symptómy, ktoré si všímajte, lebo môžu indikovať iné a vážnejšie ochorenie ako je chrípka:

- Výsyp - predovšetkým tmavo červené vyrážky, ktoré po stlačení neblednú.

- Stuhnutá šija - obzvlášť ak nemôžete ohnúť krk vpred.

- Bolesť hlavy, ktorá sa neustále zhoršuje.

- Odpor k ostrému svetlu - ak musíte zavrieť oči a odvrátiť sa od svetla.

- Ospanlivosť. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

- Zmätenosť. 

- Opakované zvracanie.

- Bolesť v hrudi.

- Vykašliavanie krvi alebo krvavé sliny.

Upozornenie: ak máte chrípkové symptómy, ale boli ste v uplynulom roku v krajine, kde sa vyskytuje malária, oznámte to svojmu lekárovi. Symptómy malárie sa môžu podobať na chrípku.

Aká je liečba chrípky a chrípke podobných ochorení?
Váš imunitný systém väčšinou zahubí vírusy, ktoré spôsobujú chrípku a chrípkové ochorenia. Liečba sa zameriava na úľavu od symptómov do momentu, kedy infekcia ustúpi a na predchádzanie komplikáciám. Liečba predstavuje všeobecné opatrenia, antivirotické lieky v niektorých situáciách, niekedy antibiotiká a prijatie do nemocnice u malého počtu ľudí, u ktorých sú prejavy ochorenia veľmi silné (väčšinou z dôvodu komplikácií).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Všeobecné opatrenia
Paracetamol a/alebo ibuprofén pomôžu znížiť teplotu a uľavia od bolestí. Pite veľa tekutín, aby ste predišli dehydratácii. Najlepšie je nefajčiť. Kvapky na uvoľnenie dýchacích ciest, pastilky na hrdlo a soľné nosné kvapky môžu uvoľniť nos a zmierniť bolesti hrdla. Lieky na uvoľnenie hlienov môžu zmierniť kašeľ. Nezabudnite na vynikajúce zahlieňovadlo podporujúce vyčisťovanie priedušiek - teplé mlieko. Najlepšie pôsobí ak sa pije zmiešané 1:1 so zahriatou minerálkou, napríklad Vincentkou (Luhačovický recept). Nezabudnite, že u detí a mladých pacientov do 16 rokov sa nesmie pri chrípke užívať acylpyrín (kyselina acetylsalicylová) a ani žiadne iné lieky, ktoré ho obsahujú, pre hrozbu vzniku náhleho poškodenia obličiek a pečene. Upozorňujem: rodičia a opatrovatelia by nemali, bez odporúčania lekára, používať u detí mladších ako šesť rokov voľne predajné lieky na kašeľ a prechladnutie. Nie je dôkaz o ich účinnosti a môžu spôsobovať vedľajšie účinky, ako sú alergické reakcie, vplyv na spánok alebo halucinácie. Nekontrolované užívanie týchto voľnopredajných, často zbytočne kombinovaných liekov je potrebné zvažovať aj u starších detí a dospelých.

Antivirotiká
Pri chrípke sa niekedy používajú antivirotiká nazývané oseltamivir (predáva sa pod značkou Tamiflu®) a zanamivir (predáva sa pod značkou Relenza®). Antivirotiká nezabíjajú vírus, ale utlmujú jeho rozmnožovanie. Z tohto dôvodu antivirotiká neliečia chrípku, ani neposkytujú dlhodobú ochranu pred chrípkou. Ak nedostanete antivirotiká, aj tak je veľká pravdepodobnosť, že sa úplne vyliečite. Avšak, antivirotiká znižujú riziko komplikácií a môžu znížiť závažnosť a trvanie symptómov. Ak sa nakazíte sezónnou chrípkou alebo prasacou chrípkou, antivirotiká vám môžu byť predpísané, ak je u vás zvýšené riziko vzniku komplikácií.
Antivirotiká je potrebné začať užívať čoskoro po prejavení sa symptómov, najneskôr do 48-hodín od začiatku ťažkostí. Vtedy ich podanie má zmysel. Liečba trvá väčšinou 5 dní. Antivirotiká je možné predpísať určitým ľuďom aj na prevenciu nakazenia sa chrípkou. Napríklad, ak máte chronické ochorenie, je u vás zvýšené riziko komplikácií a ste v úzkom kontakte s osobou nakazenou chrípkou, bývate na internáte, ubytovni, kde vypukla chrípková epidémia. Alebo ak vo vašej rodine už ochoreli viacerí členovia a podobne. V takýchto prípadoch preventívne užívanie antivirotík u takto exponovaných zdravých osôb zabráni prenosu infekcie.

Antibiotiká
Antibiotiká zabíjajú baktérie, ale nie vírusy. Preto sa bežne nepredpisujú na vírusové ochorenia, ako je chrípka a chrípke podobné ochorenia. Avšak, použijú sa v prípade komplikácií, keď sa pridruží sekundárna bakteriálna infekcia, zápal priedušiek alebo zápal pľúc (pozri nižšie). Použitie antibiotík sa odporúča už na začiatku ochorenia iba u niektorých oslabených pacientov ako preventívna clona ak je zvýšené riziko sekundárnej bakteriálnej infekcie priedušiek, zápalu pľúc alebo iných bakteriálnych komplikácií.

Prijatie do nemocnice
Malý počet ľudí s chrípkou má taký silný priebeh ochorenia, že je potrebné prijať ich do nemocnice.

Možný priebeh a možné komplikácie chrípky a chrípkových ochorení.
Ak má ochorenie ľahký priebeh, nie je pravdepodobné, že sa u vás vyskytnú komplikácie. Je pravdepodobné, že sa plne vyliečite aj bez pomoci lekára. Avšak, navštívte lekára, ak nemáte typické symptómy alebo ak sa symptómy zhoršujú. Zjednodušene povedané, ak by ste nepotrebovali PN-ku, vo väčšine prípadov chrípka nie je dôvodom pre vyhľadanie lekára. Skôr tento zaužívaný spôsob na Slovensku je zdrojom šírenia chrípky. Jedna z najčastejších príležitostí ako dostať na Slovensku chrípku je nakaziť sa v čakárni u lekára alebo aj priamo od lekára, ktorý na Slovensku obvykle nebýva zaočkovaný proti chrípke.
Komplikácie chrípky, ktoré by mali viesť k návšteve lekára majú tendenciu objaviť sa, ak ste v niektorej z nižšie uvedených rizikových skupín, ktorým sa odporúča aj očkovanie.

Najbežnejšia komplikácia je sekundárna bakteriálna infekcia priedušiek, ktorá sa môže objaviť nad rámec vírusovej infekcie. Toto môže byť niekedy vážne a prejsť do zápalu pľúc. Antibiotická liečba tento stav často vylieči. Avšak, sekundárna bakteriálna infekcia môže niekedy ohroziť život, obzvlášť u ľudí s chatrným zdravím a u starších. Uvedomte si však, že pri chrípke a chrípkových ochoreniach je bežný kašeľ, ktorý pretrváva 1 - 2 týždne po odznení ostatných symptómov. Žlté ani zelené hlieny nemusia znamenať, že máte sekundárnu bakteriálnu infekciu priedušiek. Medzi symptómy, ktoré môžu indikovať sekundárnu bakteriálnu infekciu, patria nasledovné: návrat horúčky, zhoršenie kašľa, dýchavičnosť, rýchly dych, bolesť v hrudníku.

Iné bakteriálne komplikácie, ktoré sa niekedy vyskytnú, sú zápal prinosových dutín ( sinusitída) a ušná infekcia, najčastejšie hnisavý zápal stredného ucha. Zriedkavá, ale veľmi závážná komplikácia je zápal mozgových blán a mozgu (meningoencefalitída).

Obrázok blogu

Kto by sa mal dať zaočkovať proti sezónnej chrípke?
Rovnaké rizikové skupiny očkujeme aj proti prasacej chrípke.
Sezónna chrípka je kmeň chrípkového vírusu, ktorý dorazí na Slovensko každú jeseň. Tento kmeň sa mení každý rok a každý rok sa vyvíja nová vakcína na ochranu proti prevládajúcemu kmeňu. Úrad verejného zdravotníctva SR, poverený Ministerstvom zdravotníctva SR, vydáva odporúčanie na očkovanie. Z času na čas sa toto odporúčanie spresňuje. Cieľom je chrániť ľudí, ktorí majú tendenciu trpieť komplikáciami chrípky.

  Momentálna rada je, že by ste sa mali dať zaočkovať proti sezónnej chrípke každú jeseň, ak ste v niektorej z nasledujúcich skupín:

- Máte vek 59 rokov a viac.

- Trpíte chronickým ochorením pľúc.
Príklady: chronická bronchitída, emfyzém, cystická fibróza, bronchiálna astma, chronická obštrukčná choroba pľúc(CHOCHP), stavy po zápaloch pľúc. U týchto ochorenií sa rovnako odporúča očkovanie u detí aj dospelých.

- Chronické srdcové ochorenie.
Príklady: ischemická choroba srdca, hrudná angína, stavy po srdcovom infarkte, zlyhávanie srdca, nedomykavosť chlopní, vrodené chyby srdca, stavy po transplantáciách srdca a podobne.

- Vážne ochorenie obličiek.
Príklady: nefrotický syndróm, glomerulonefritídy, zlyhávajúce obličky, dialyzovaní pacienti a pacienti s transplantovanou obličkou.

- Vážne ochorenie pečene, ako napríklad aktívna hepatitída, cirhóza, transplantovaná pečeň.

- Diabetes mellitus čiže cukrovka.

- Závažná obezita.

- Ochorenia imunitného systému.
Príklady: onkologické ochorenia s chemoterapiou, rádioterapiou, liečba steroidnými hormónmi, HIV/AIDS, pacienti s odstránenou slezinou, ochorenia imunitného systému, imunodeficity.

- Niektoré závažné ochorenia nervového systému, ako napríklad skleróza multiplex.

- Ak žijete v opatrovníckom dome, penzióne alebo v inom zariadení dlhodobej opatrovateľskej a ošetrovateľskej starostlivosti.

- Deti. Najviac ohrozenou skupinou detí sú malé deti vo veku od 6 mesiacov do troch rokov.

- Tehotné ženy vo všetkých trimestroch, dojčiace matky.

Okrem hlavných rizikových skupín uvedených vyššie:

- by ste sa mali dať zaočkovať, ak ste hlavný opatrovateľ staršej alebo postihnutej osoby, ktorej zdravie môže byť ohrozené tým, že ak ochoriete na chrípku nebudete schopní sa o ňu starať, alebo tým, že by ste mohli chrípku na ňu preniesť.

- u zdravotníckych zamestnancov pôsobiacich v priamej starostlivosti o pacientov zamestnávateľ organizuje očkovanie proti chrípke.

- ak pracujete v úzkom kontakte s hydinou, mali by ste sa dať každoročne zaočkovať. Ide o preventívne opatrenie nariadené ÚVZ SR a pandemickou komisiou MZ SR. Ak ste zdraví a mladší než 59 rokov a nepatríte do žiadnej z vyššie uvedených kategórií, nie je u vás nevyhnutné očkovanie proti sezónnej chrípke. Je to preto, že síce ako nezaočkovaný sa môžete nakaziť, ale vaše ochorenie bude mať pravdepodobne ľahký priebeh a je u vás malá pravdepodobnosť výskytu závažných komplikácií spojených s chrípkou.

Vakcína dobre chráni pred sezónnym chrípkovým vírusom a jej účinnosť pretrváva jeden rok. Vakcína je väčšinou novo pripravená na jeseň každého roku. Vyrába sa z kmeňov chrípkových vírusov, ktoré sa očakávajú v nasledujúcej zime. Vakcína neobsahuje celé vírusy chrípky, obsahuje iba ich informačné častice nazývané hemaglutinín a neuraminidáza. Tieto nepatrné partikule, čiastočky vírusu nie sú schopné vyvolať ochorenie ale vedia vystimulovať tvorbu ochranných protilátok. Pozri HA NA čiastočky na povrchu vírusu na obrázku . Aby ste boli chránení, vzhľadom k premenlivosti vírusu chrípky, očkovanie sa musí opakovať každoročne.

Očkovanie proti prasacej chrípke
Na ochranu proti prasacej chrípke boli vyvinuté špecifické vakcíny. Očkovanie proti prasacej chrípke s novými vakcínami sa začalo napríklad vo Veľkej Británii na jeseň roku 2009, na Slovensku sa začína v januári 2010. Ľudia s najväčším rizikom komplikácií sa uprednostňujú. Ide o rovnaké rizikové skupiny, ako sú uvedené vyššie pre sezónnu chrípku. Týchto ľudí budú pozývať všeobecní lekári na očkovanie. Zdravotnícky personál ktorý je v priamom kontakte s pacientmi sa môže dať zaočkovať. Ľuďom, ktorí nie sú v prioritných skupinách, môže byť očkovanie ponúknuté neskôr. Ohrozené skupiny obyvateľstva sa tak ako u sezónnej chrípky očkujú jednou dávkou vakcíny.
Pozri samostatný materiál "Očkovanie proti prasacej chrípke", kde je uvedených viacej podrobností
http://liptak.blog.sme.sk/c/214492/Ockovanie-proti-prasacej-chripke.html .

Takže počas jesene a zimy 2009/2010 sa mnohým ľuďom odporúča dvojnásobné očkovanie - jedno proti sezónnej a druhé proti prasacej chrípke.


Zdrojové web stránky
Nepretržitý dohľad EMEA nad bezpečnosťou vakcín a antivirotík
http://www.emea.europa.eu/influenza/home.htm
Čo čítajú pacienti o chrípke vo Veľkej Británii
http://www.patient.co.uk/health/Flu-Like-Illness.htm
ÚVZ SR - epidemiologický prehľad chrípkových ochorení za uplynulý týždeň
http://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=58&Itemid=64 
Presné informácie sú na ECDC
http://www.ecdc.europa.eu/en/activities/surveillance/EISN/Pages/home.aspx
a WHO
http://www.who.int/csr/disease/swineflu/en/index.html
EBM informácie
http://www.ebscohost.com/flu/#
Stránka MZ SR - aktuálne o chrípke http://www.health.gov.sk/redsys/rsi.nsf/0/43AABD71F77C64C3C125768C0040E997?OpenDocument 
Zaujímavé informácie sú na
http://www.google.org/flutrends/intl/en_us/ua/



Informačné letáky k tejto téme týkajúce sa liekov
 Paracetamol
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/genericka-substitucia/paralen-500-gensub-19596.html
 Ibuprofen
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detail/ibuprofen-400-stada-10491.html
 Oseltamivir
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/genericka-substitucia/tamiflu-gensub-25649.html
 Zanamivir
http://www.nobelplus.sk/web/humanne-lieky/detail/relenza-5-mg-davka-22174.html


Diskusia
Prosím keby sa v diskusii vyjadrili a uviedli svoje skúsenosti tí, ktorí chrípku už mali ale aj tí, ktorí ju ešte nemali. Ďakujem všetkým za ich cenné skúsenosti.

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu