reklama

Choroba - svojpomocná samoliečba

Keď v nás prepukne choroba spustia sa automaticky naše obranné mechanizmy. Zvyšuje sa teplota, objaví sa kašeľ, bolesti hrdla, kostí, svalov a kĺbov. Všetky tieto príznaky majú svoj význam. Každý z nich je pre nás takpovediac spojencom, ktorý má za úlohu nás chrániť. Ovládame umenie svojpomocnej samoliečby jednotlivých príznakov jednoduchých ochorení (teplota, kašeľ, bolesti, nádcha)? Vieme správne odhadnúť na čo stačia naše laické sily a kedy už je potrebné vyhľadať pomoc lekára?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Zdravie rodiny
Zdravie rodiny (zdroj: Shutterstock)



Kašeľ stráži dýchacie cesty a snaží sa vypudiť nečistoty, vírusy a baktérie von z dýchacích ciest. Zvýšená telesná teplota, horúčka to akoby si z nej zobrali príklad obrancovia hradov, má za úlohu povariť a tým zneškodniť vírusy aj baktérie a posledná nepríjemnosť, v skutočnosti priateľka - bolesť nás úpenlivo upozorňuje, že potrebujeme fyzický kľud. Situácia je naozaj taká vážna, že je nutné si ľahnúť do postele a prestať odčerpávať energiu. Keď náhle, prudko ochorieme je predovšetkým potrebné vypočuť tieto signály. Opakujem potrebný je maximálny fyzický kľud. Nie je to úplný pokoj, lebo náš neviditeľný imunitný systém intenzívne pracuje a spotrebuje veľa energie. Náš vlastný  imunitný systém po určitej dobe „poznávania" vírusu alebo aj baktérie začne proti týmto votrelcom vytvárať protilátky. Naša „ medicínska" liečba chrípky je len symptomatická, liečime príznaky = symptómy ako je horúčka, bolesti, kašeľ, nádcha... Čakáme až organizmus naštartuje vlastnú imunitu. Preto je dôležitý fyzický pokoj, aby sa všetky sily organizmu mohli sústrediť na boj s infekciou. Veľmi dôležité je dbať o dostatočný príjem tekutín. Nie je dôležité aké čaje pijeme, ale celkový objem tekutín, pri teplotách 39-40 oC to môže byť aj 4-5 litrov denne. Teplota nám totiž neklesne po tabletke, podobne ako sa nevyperie prádlo v pračke bez vody.
Menej závažné ochorenia po niekoľkých dňoch správnej svojpomocnej pacientskej samoliečby ustúpia vďaka nášmu imunitnému systému aj samé.
Každý by mal ovládať umenie svojpomocnej samoliečby jednoduchých ochorení a jednotlivých príznakov (teplota, kašeľ, bolesti, nádcha). Je veľmi dôležité aby pacienti vedeli správne odhadnúť na čo stačia ich laické sily a kedy už je potrebné vyhľadať pomoc lekára. Platí, že pri akejkoľvek neistote vždy vyhľadáme radšej lekára. Dobrý všeobecný lekár nielen že dobre lieči, ale sa sám usiluje vyškoliť svojich pacientov tak, aby vedeli sami zvládnuť jednoduché ochorenia svojimi vlastnými silami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Zdravie rodiny je aj v našich rukách.
Zdravie rodiny je aj v našich rukách. 




Horúčka

Kašeľ

Bolesť 

Nádcha

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu