Choroba - svojpomocná samoliečba

Autor: Peter Lipták | 19.12.2011 o 21:50 | (upravené 3.12.2013 o 13:19) Karma článku: 7,50 | Prečítané:  2063x

Keď v nás prepukne choroba spustia sa automaticky naše obranné mechanizmy. Zvyšuje sa teplota, objaví sa kašeľ, bolesti hrdla, kostí, svalov a kĺbov. Všetky tieto príznaky majú svoj význam. Každý z nich je pre nás takpovediac spojencom, ktorý má za úlohu nás chrániť. Ovládame umenie svojpomocnej samoliečby jednotlivých príznakov jednoduchých ochorení (teplota, kašeľ, bolesti, nádcha)? Vieme správne odhadnúť na čo stačia naše laické sily a kedy už je potrebné vyhľadať pomoc lekára?

Zdravie rodinyZdravie rodinyShutterstockKašeľ
stráži dýchacie cesty a snaží sa vypudiť nečistoty, vírusy a baktérie von z dýchacích ciest. Zvýšená telesná teplota, horúčka to akoby si z nej zobrali príklad obrancovia hradov,  má za úlohu povariť a tým zneškodniť vírusy aj baktérie a posledná nepríjemnosť, v skutočnosti priateľka - bolesť nás úpenlivo upozorňuje, že potrebujeme fyzický kľud. Situácia je naozaj taká vážna, že je nutné si ľahnúť do postele a prestať odčerpávať energiu. Keď náhle, prudko ochorieme je predovšetkým potrebné vypočuť tieto signály. Opakujem potrebný je maximálny fyzický kľud. Nie je to úplný pokoj, lebo náš neviditeľný imunitný systém intenzívne pracuje a spotrebuje veľa energie. Náš vlastný  imunitný systém po  určitej dobe „poznávania" vírusu alebo aj baktérie začne proti týmto votrelcom vytvárať protilátky. Naša „ medicínska" liečba chrípky je len symptomatická, liečime príznaky = symptómy ako je horúčka, bolesti, kašeľ, nádcha... Čakáme až organizmus naštartuje  vlastnú imunitu. Preto je dôležitý fyzický pokoj, aby sa všetky sily organizmu  mohli sústrediť na boj s infekciou. Veľmi dôležité je dbať o dostatočný príjem tekutín. Nie je dôležité aké čaje pijeme, ale celkový objem tekutín, pri teplotách 39-40 oC to môže byť aj 4-5 litrov denne. Teplota nám totiž neklesne po tabletke, podobne  ako sa nevyperie prádlo v pračke bez vody.
Menej závažné ochorenia po niekoľkých dňoch správnej svojpomocnej pacientskej samoliečby ustúpia vďaka nášmu imunitnému systému aj samé.
Každý by mal ovládať umenie svojpomocnej samoliečby jednoduchých ochorení a jednotlivých príznakov (teplota, kašeľ, bolesti, nádcha). Je veľmi dôležité aby pacienti vedeli správne odhadnúť na čo stačia ich laické sily a kedy už je potrebné vyhľadať pomoc lekára. Platí, že pri akejkoľvek neistote vždy vyhľadáme radšej lekára. Dobrý všeobecný lekár nielen že dobre lieči, ale sa sám usiluje vyškoliť svojich pacientov tak, aby vedeli sami zvládnuť jednoduché ochorenia svojimi vlastnými silami.

Zdravie rodiny je aj v našich rukách.


Horúčka

Kašeľ

Bolesť 

Nádcha

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?