Horúčka - svojpomocná samoliečba

Autor: Peter Lipták | 19.12.2011 o 22:50 | (upravené 3.12.2013 o 13:18) Karma článku: 9,23 | Prečítané:  3801x

S chrípkou, ale aj s bronchitídami, rôznymi nádchami a prechladnutím súvisí horúčka. Otázka je, zrážať či nezrážať horúčku? Zvyšovanie teploty pri chorobe je obranný mechanizmus nášho tela, a preto ju netreba liečiť, kým nepresiahne 38 ºC u starších alebo u pacientov s chronickými chorobami, a u mladých, zdravých ľudí 38,5 ºC. Ak však horúčka stúpne nad tieto hodnoty a my ju chceme znížiť pomocou paracetamolu alebo iného lieku, potom treba mať na pamäti, že liek proti horúčke sám o sebe na to nestačí. Často mi do ordinácie volajú pacienti, vraj už užili niekoľko tabletiek a stále majú 39 ºC. Kým však človek neprijme dostatočné množstvo tekutín (už zmienených 4-5 litrov), horúčky sa nezbaví, pretože horúčka a objem tekutín sú ako spojené nádoby.

Keď človek doplní tekutiny, klesne horúčka, keď tekutiny chýbajú, teplota jeho tela stúpa. Horúčka je vlastne naakumulované teplo a jediný mechanizmus, ako sa ho človek môže zbaviť je, že sa vypotí a pot sa odparí z povrchu tela a tzv. skupenské teplo odparovania telu teplo odníme. Teda fyzika... A až vtedy klesne telesná teplota... A na to aby bolo dosť potu na odparovanie je potrebný dobrý pitný režim. Medikamenty proti horúčke (antipyretiká) pomáhajú vytvárať pot ale len keď je dosť tekutín. Základná formulka na liečbu teploty je pitný režim, potné kúry. No a máme ešte v zálohe vlažné zábaly a sprchovanie vlažnou vodou. Pozor nie studenou, tá by mohla byť nebezpečná a vyvolať šok.

Ďalšia otázka v zmysle buď-alebo sa týka liekov proti horúčke. Čo je lepšie užiť paralen alebo acylpirín? Pri vysokých horúčkach ako základné čisté antipyretikum odporúčam najčastejšie čistý paracetamol. Pri chrípke svojim pacientom odporúčam niekedy skôr lieky na báze ibuprofénu, alebo iné lieky zo skupiny antipyretík- antireumatík, ktoré viac ako paracetamol pôsobia proti bolestiam kĺbov a svalov. Acylpyrín by sa pri chrípke mal podávať opatrne, pretože kombinácia chrípkového vírusu spolu s acylpyrínom môže vyvolať zdravotné komplikácie známe ako tzv. Reyov syndróm (poruchy vedomia, zlyhanie pečene a obličiek), čo hrozí najmä u detí do 12 rokov. Teda acylpyrín a iné jemu podobné prípravky na báze kyseliny acetylosalicylovej (je treba si vždy preštudovať, čo ten, ktorý liekový prípravok konkrétne obsahuje!) svojim mladým pacientom v chrípkovom období dôrazne neodporúčam. Pri horúčke je najdôležitejšie zostať v pokoji v posteli, užiť vhodný liek na horúčku, na bolesti a nezabudnúť na dostatočné množstvo tekutín. Niekedy ich musíme piť po čajových lyžičkách aj nasilu. Keď sa dostaví potenie je to známka toho, že postupujeme správne, horúčka klesá, teda vieme ju správne liečiť. Zadosťučinením sa stane aj to, keď sa v oblasti zdravia naučíme niečo užitočné. Ak sa naučíme zvládnuť horúčku aj sami, potom už nemusíme s každou horúčkou utekať k lekárovi. Menej závažné ochorenia po niekoľkých dňoch správnej svojpomocnej pacientskej samoliečby ustúpia vďaka nášmu imunitnému systému aj samé.

Kedy je potrebné hneď ísť s horúčkou k lekárovi, prípadne zvážiť povolanie domáceho lekára k pacientovi?
Ak horúčka trvá dlhšie ako tri dni, alebo je komplikovaná ďalším závažným príznakom (prudké bolesti hlavy, ucha, zvracanie, dusenie...) neváhame a konzultujeme svojho ošetrujúceho lekára alebo návštevnú lekársku službu (155, 112). Predtým, než vyrazíme s horúčkou k lekárovi nezabudnime pacienta riadne napojiť tekutinou a podať mu antipyretikum.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?