Rukojemnícka dráma v slovenskom zdravotníctve

Autor: Peter Lipták | 4.7.2012 o 6:01 | (upravené 26.9.2012 o 8:40) Karma článku: 12,78 | Prečítané:  2613x

O čo vlastne ide lekárom dnes? Čo očakáva od zdravotníctva pacient? Je skutočne pacient rukojemníkom lekára? Nezaslúži si prezident Slovenskej lekárskej komory Marian Kollár, za všetko to úsilie vynaložené pre pacientov a lekárov, skôr úctu ako osočovanie? Nemali by pacienti skôr osočovať tie známe finančné skupiny, ktoré im privatizujú zdravotníctvo v priamom prenose? Prečo naďalej aj za novej vlády pokračuje vyvlastňovanie súkromných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti?  Čo je úlohou zdravotných poisťovní v tejto hre dnes?  Ako je možné aby sa zdravotníctvo zadlžovalo? Kde sa strácajú peniaze pacientov z odvodov? Bola Hippokratova prísaha vymyslená na vyriešenie problémov s financovaním zdravotníctva? Je to kríza poskytovania zdravotnej starostlivosti alebo kríza jeho financovania? Nesú za financovanie zodpovednosť lekári pod "Hippokratovou prísahou" alebo politici viazaní "Štátnym sľubom"? Prečo lekári a zdravotné sestry musia na  Slovensku ďakovať a zo Slovenska odchádzať? Kto bude potom vlastne liečiť Slovákov?   Nad týmto orchestrom problémov dnes drží taktovku a nesie zodpovednosť ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Teda kam posúva slovenské zdravotníctvo?

Súčasná ministerka zdravotníctva JUDr. Zuzana ZvolenskáSúčasná ministerka zdravotníctva JUDr. Zuzana Zvolenská

Jedna štátna inštitúcia - parlament schváli zvýšenie nákladov obvodných lekárov (o mzdové náklady sestier) a druhá ich odmietne pokryť(VšZP). Vy lekári sa v tom marazme potom plácajte. Nemáte za čo poskytovať starostlivosť a štát vám vytvoril podmienky aby ste skrachovali.  Ešte pred tým vás rozhádajú aj s vašimi dlhoročnými zdravotnými sestrami a dokonca pacientmi aby už ani tie medziľudské vzťahy nefungovali. Pacient je médiami masírovaný, že je rukojemník. Ale nakoniec on bude ten podvedený, ktorý príde aj o základnú zdravotnú starostlivosť. Zo skutočného rukojemníka, ktorého nútia štátne inštitúcie financovať liečenie pacientov z vlastných úspor a peňazí od rodiny sa po skrachovaní jeho praxe stáva obeť systému. Našťastie sú tu finančné skupiny, ktoré sú pripravené zachrániť jeho pacientov  odkúpením spolu aj so skrachovanou ambulanciou a to všetko, vďaka umelo vyvolaným problémom vďačnou legislatívou. A súkromný lekár je šťastný, že sa môže stať aspoň zamestnancom u finančnej skupiny vo svojej vlastnej ambulancii.  
Ako zaplatiť poskytovateľom ešte menej peňazí a ako poskytnúť občanom ešte menej starostlivosti. Toto je rébus riaditeľstiev dnešných zdravotných poisťovní, ktorý hýbe aj v súčastnosti "reformou" zdravotníctva na Slovensku?

Toľko na úvod a teraz tie podstatné fakty terajšieho poisťovacieho cirkusu:
O aké sumy ide Slovenskej lekárskej komore v zmluvách s VšZP? VšZP sa rozhodla ponechať nám v priemere 24 € na poistenca na rok. Dnes po zvýšení nákladov štátom všeobecná ambulancia na pokrytie nákladov reálne potrebuje minimálne 30 € na poistenca na rok. Poisťovňa nie je v súčasnosti schopná/ochotná nájsť a poskytnúť do všeobecnej ambulancie 6€ na poistenca na rok, teda 50 centov mesačne. Poistenci platia v odvodoch od 45 do 304 € mesačne  ale poisťovňa nie je schopná/ochotná nájsť pre zdravotnú sestričku všeobecného lekára 50 centov mesačne. Tu je namieste otázka, kde miznú peniaze poistencov? 

Namiesto nákladového financovania primárnej zdravotnej starostlivosti realizuje sa postup decimovania a rozloženia segmentu primárnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, s neskrývaným využitím všetkých dostupných možností.
1. Základom je zámerné manipulovanie ekonomických procesov ambulancií smerujúce k ich finačnému krachu.
2. Vytváranie obrazu nepriateľa. V pacientoch z lekárov. V lekároch z pacientov. V lekároch zo zdravotných sestier a naopak. Teda klasické rozdeľuj a panuj!
3.  Neustála psychologická vojna úradníkov proti lekárom a aj proti pacientom.

Lekár je pešiak medicíny, nositeľ liečenia, jedinej podstatnej funkcie zdravotného systému. Útok na lekára úradníkmi znamená rozloženie systému. Kde zostal záujem pacienta? A kde zostal zdravý rozum?

Súvisiace linky:
Nákladové kalkulácie ambulancie všeobecného lekára.
Hlasovanie všeobecných lekárov, všeobecní lekári žiadajú v zmluvách pokryť nákladové položky ambulancií, na stránke všeobecných praktických lekárov.   

Dnes je tu rozhodujúca situácia, kedy sa rozhoduje ako bude vyzerať zdravotný systém v mojej krajine. Či bude postavený na potrebách pacientov alebo na potrebách finančných skupín. Vyzývam pacientov, ich pacientske združenia aby sa organizovali a v tomto rozhodujúcom období podporili svojich lekárov a zdravotné sestričky. Po prázdninách už môže byť neskoro. Vyzývam pacientov novinárov aby pravdivo informovali verejnosť o tejto kritickej situácii v našom zdravotníctve, ktorá vznikla pre vyhrotený konflikt medzi úsilím používať verejné zdroje z odvodov pacientov na financovanie zdravotnej starostlivosti pacientov a úsilím finančných skupín odčerpať z odvodov pacientov čo najviac na svoje účty. 

My všetci môžeme byť pacientmi a tiež máme naše rodiny, rodičov a deti. Zdravie potrebujeme všetci. Zjednoťme sa a nedopusťme realizáciu  uskutočňovaných privatizačných plánov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?