Pohrebníctvo zdravotníctva

Autor: Peter Lipták | 23.8.2012 o 21:13 | (upravené 31.5.2013 o 19:39) Karma článku: 14,27 | Prečítané:  8753x

Je zdravotníctvo dôležité? Slovenské zdravotníctvo sa prepadlo do krízy. Základom fungujúceho zdravotníctva je zdravé financovanie. Stav slovenského zdravotníctva je obrazom súčasného spôsobu jeho financovania. Občania poctivo platia aj preto, aby súkromné zdravotné poisťovne mohli odoberať zo systému čo najväčší zisk.Tieto peniaze potom chýbajú pri ich liečení. Za mnohé úmrtia a poškodenia zdravia pacientov zodpovedá tento umelý nedostatok financií. Čím horšie výsledky zdravotnej starostlivosti, tým väčší zisk zdravotných poisťovní.  Antagonizmus medzi ziskom poisťovní a zdravím generuje energiu potrebnú na zmenu. Iba prvým krokom zmeny financovania je prevedenie poistencov od súkromných poisťovní do jednej štátnej poisťovne. Okrem 3 spôsobov, ktoré identifikoval premiér R. Fico existuje aj štvrtá možnosť riešenia tohto problému. Nechrániaca záujmy poisťovní.

MEMENTO MORI.
"Putovanie za Santinim 2012": MEMENTO MORI

Dnešná základná funkcia zdravotných poisťovní je uhrádzať náklady zdravotnej starostlivosti z verejných zdrojov. Žiadnymi inými zdrojmi zdravotné poisťovne (ani súkromné) dnes nedisponujú. Svojou vlastnou činnosťou žiadne ďalšie zdroje nevytvárajú. Verejné zdroje vznikajú výberom tzv. poistného, v skutočnosti odvodov, v zákonom stanovenej, teda povinnej, výške od ekonomicky aktívnych poistencov a za neaktívnych prispieva v určenej výške štát. Ročná výška odvodov by mala byť logicky, a pre platcov aj transparentne, nastavovaná tak, aby pokrývala všetky jednoročné zdravotné potreby občanov štátu + prevádzkové náklady zdravotných poisťovní v danom roku. Súčasný zákon stanovuje rozsah hradenej zdravotnej starostlivosti ako jednotný štandard, na ktorý má nárok každý poistenec rovnako. Po desaťročia nebola politická vôľa definovať nadštandard, to znamená že neexistuje ani podnikateľská aktivita zdravotných poisťovní, ktorá sa označuje ako pripoistenie na nadštandard. Všetko sa hradí zo zdrojov verejného zdravotného poistenia za podmienok určených zákonom a ten definuje všetko iba ako štandard.

Dôležitá stavba.
Dôležitá stavba...

Súkromné poisťovne sú súkromné akciové spoločnosti, ktoré majú ako podnikateľské subjekty právo tvoriť zisk na trhu, ale zákon v súčasnosti nevymedzuje žiadny trh v zdravotníctve, kde by ho mohli reálne tvoriť. Je otázne, či sa zisk dá legálne tvoriť z verejných zdrojov určených na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zákonom definovanom štandardnom rozsahu, keďže zákon nedefinuje činnosť zdravotných poisťovní ani ako poskytovanie zdravotnej starostlivosti, ale ani ako poisťovanie za účelom úhrady nákladov poskytovania štandardného rozsahu zdravotnej starostlivosti. Ich činnosť definuje iba ako správu fondov verejného zdravotného poistenia. Logicky preto, ani pri stanovení výšky odvodov sa nekalkuluje so započítaním zisku zdravotných poisťovní do výšky povinných odvodov.

Základ. 
...má takýto základ. 

Opakujem, že súkromné zdravotné poisťovne neponúkajú v SR zdravotné poistenie na trhu. Takýto trh u nás ešte nebol vytvorený. Neexistuje. Nad vznikom trhu v zdravotníctve,  v oblasti pripoistenia na nadštandardnú zdravotnú starostlivosť, sa stále iba uvažuje aj preto, že ani samotné súkromné zdravotné poisťovne neprejavili po celé roky o tento typ podnikania záujem. Je pre nich výhodnejšie vyberať tzv. istý zisk zo zákona, t.j. bez podnikania a preto aj bez rizika. Ale v skutočnosti, ak poisťovne už teraz tvoria zisk spôsobom, že si privlastňujú časť od poistencov vyzbieraných povinných zdravotných odvodov, ktorú poistenci v dobrej viere, vo výške stanovenej zákonom, odvádzajú na pokrytie poskytovania štandardnej zdravotnej starostlivosti, potom je to neetické a nemorálne a možné iba na úkor rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Ak takto na svojich účtoch poisťovne tvoria zisk, potom sa poistencom môže poskytnúť iba menej ako je definovaný štandardný rozsah zdravotnej starostlivosti. Iba menej ako by potrebovali. Menej o časť odpovedajúcu výške zisku zdravotných poisťovní.

Infekčný pavilón.
Sídlo špecializovanej kliniky Dérerovej nemocnice v Bratislave, pre najťažších pacientov s infekčnými a parazitárnymi chorobami z celého Slovenska. Pohľad z hlavnej cesty.

Tvorba zisku sa dnes stala „absurdným umením" o tom ako:
1. uhradiť pacientom čo najmenšiu možnú časť z tzv. štandardného rozsahu zdravotnej starostlivosti, ktorý definuje zákon, 
2. zaplatiť poskytovateľom za poskytovanie zdravotnej starostlivosti čo najmenej.

Som toho názoru, že za mnohé úmrtia a poškodenia zdravia pacientov zodpovedajú nedostatky vo financovaní poskytovania tzv. štandardnej zdravotnej starostlivosti zdravotnými poisťovňami. Umelé nedostatky financovania  motivované možnosťami získavania čo najvyššieho zisku.

Brať si zisk z peňazí vyzbieraných od pacientov na ich liečenie nie je možné inak ako na úkor ich zdravia.

Memento mori občanov 4.7.2011.
Memento mori občanov 4.7.2011

Nezabudnime, že akcionári súkromných zdravotných poisťovní sa dostávajú k peniazom poistencov aj cez rôzne účtovné operácie, napríklad v oblasti svojich prevádzkových nákladov, alebo trikmi s navyšovaním imania. Ďalšia široko využívaná možnosť, ako získať peniaze poistencov, je pranie verejných zdrojov (tzv. ich vydojenie - oficiálny termín z prostredia poisťovne Dôvera) vlastníkom súkromnej zdravotnej poisťovne, ktorý je súčasne vlastníkom aj početných zdravotníckych zariadení, alebo je inak spriaznený aj s inými súkromnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti. A pripomeňme aj privatizáciu...

Dôvera.
Sídlo zdravotnej poisťovne Dôvera+ v Bratislave vzbudzuje dôveru. Je stále v zisku.

V dôsledku nepoužitia veľkej časti vyzbieraných odvodov na zdravotnú starostlivosť o pacientov, vidíme dnes v zdravotníctve, po viac ako 20-tich rokoch reformného úsilia, katastrofálny stav infraštruktúry, technického vybavenia a ľudských zdrojov.

Tma.
"Putovanie za Santinim 2012": Tma.

Podľa môjho odhadu, akcionári zdravotnej poisťovne Dôvera, iba od spustenia reformného úsilia ministra Zajaca v roku 2004, si prilepšili minimálne o 1 mld. EUR, ktoré pôvodne vyzbierali v povinných odvodoch od svojich poistencov. Nie je tajomstvom, že schválenie reformných zdravotníckych zákonov v roku 2004 bolo zabezpečené sumou 2 mil. Sk, určenou pre každého váhajúceho poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Hovoria o tom depeše americkej ambasády zverejnené WikiLeaks v roku 2011. Za zákony hlasovalo 81 poslancov. Z toho bolo 13 nezávislých. Ak by sme pripustili, že práve títo váhali, tak jednorazová investícia 26 mil. Sk priniesla zainteresovaným po 8-mich rokoch účinnosti reformných „Zajacových" zákonov rozprávkový legálny zisk minimálne 1 mld. EUR. Tak takéto úspešné súkromné podnikanie bolo zmyslom reformy zdravotníctva v SR v tomto období samostatnej demokratickej štátnosti dobre ukrytej pod dáždnikom modrej koalície.

Za ostnatým drôtom.
"Putovanie za Santinim 2012": Had na kríži. Za ostnatým drôtom.

Niekto si tu zobral minimálne 1mld EUR zo zdrojov verejného zdravotného poistenia. Nastal už čas aby to poisťovňa Dôvera vysvetlila? Jednak by to mala vysvetliť svojim poistencom a potom aj orgánom štátu.
Kroky vyplývajúce zo zodpovednosti, ktorú by mala niesť poisťovňa Dôvera za financovanie svojho zisku zo zdrojov verejného zdravotného poistenia je ponúkajúca sa štvrtá možnosť riešenia. A Penta group a.s. by mala minimálne tú 1 mld. EUR poistencov Dôvery vrátiť.

Viac svetla.
"Putovanie za Santinim 2012": Viac svetla.

Dokonalosť.
"Putovanie za Santinim 2012": Dokonalosť.

Záver:
Nemalo by sa zomierať pre chýbajúce peniaze, ktoré namiesto v starostlivosti končia ako "dokonalý" zisk v cudzom vrecku. Memento mori platí pre každého rovnako, tak ako zdravie je dôležité pre každého rovnako. Obdobie temna žiada vniesť do účtovania viac svetla. Cesta k skutočnej dokonalosti bude ešte veľmi dlhá. Aká to bude dokonalosť, to záleží na každom z nás.

Dokonalosť.
Chrám Penty. "Dokonalosť zisku".

Zelená hora. 
"Putovanie za Santinim 2012": Stretneme sa na Zelenej hore. 

Posledná aktualizácia 23. septembra 2012 08.03
Oprava textu vyznačená zelenou 1.2.2013. Poisťovni Dôvera sa, ak jej vznikli nepríjemnosti v súvislosti s nepresnou fomuláciou, ospravedlňujem (pôvodný text bol: ...medzi súkromnou zdravotnou poisťovňou a ňou vlastnenými zdravotníckymi zariadeniami , alebo inak spriaznenými súkromnými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti...) Peter Lipták.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Čo spája Kmotríka, Výboha či Trnku? Slabosť pre jeden biznis

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

Dobré ráno

Dobré ráno: Covid sa medzi ľudmi bez domova šíri šialenou rýchlosťou

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.


Už ste čítali?