Prekopávanie zdravotníctva zlatokopmi

Autor: Peter Lipták | 4.2.2013 o 6:31 | (upravené 31.5.2013 o 19:44) Karma článku: 17,92 | Prečítané:  4548x

Smer pokračuje v prekopávaní zdravotníctva Pentou. Prekopávanie v zdravotníctve pokračuje. Toto je tá činnosť v zdravotníctve, kedy namiesto toho, aby sa pripravovali zákony riešiace skutočné problémy zdravotníctva potrebné pre zlepšenie starostlivosti o pacientov, sa pripravujú zákony, ktoré diskriminujú pacientov. Je potom pochopiteľné, že tieto zákony sa nepredkladajú normálnym legislatívnym postupom, kde sa k nim má možnosť vyjadriť odborná aj pacientska verejnosť ale sa predkladajú tak, že poslanecké návrhy zákonov nachádzajú poslanci zdravotníckeho výboru už hotové na svojich stoloch a nikto sa nevie vyjadriť, že o čom vlastne tie novelizácie sú, ani kto ich v skutočnosti vypracoval.

partnership5500.gif
Snaha uzákoniť zrušenie povinnosti zdravotnej poisťovne uzavrieť zmluvu s lekárom, s ktorým má uzatvorenú zmluvu pacient ide proti pacientovi ale aj proti najnovším adresným odporúčaniam Svetovej zdravotníckej organizácie  (SZO) pre reformu zdravotníctva na Slovensku. Je potrebné vychádzať z toho, že rozhodujúce je, či má zmluvu uzatvorenú s lekárom pacient. Určujúci v zdravotnom systéme je pacient a nie zdravotná poisťovňa. Je jediným zdrojom financií v systéme a má mať právo vybrať si lekára. Poisťovňa iba vykonáva správu pacientových peňazí a má rešpektovať jeho vôľu. Podľa názoru SZO prezentovaného na XXXIII. Konsolidačnej výročnej konferencii všeobecných lekárov (SSVPL SLS), poisťovne majú za úlohu v spolupráci s regionálnymi úradmi, použiť na stimuláciu kvality poskytovania služieb potrebných v daných geografických oblastiach variabilitu zmlúv s poskytovateľmi. Teda žiadne represie, vyhrážanie sa rušením zmlúv lekárom. Rušenie zmlúv znamená likvidáciu ich ambulancií. Veď lekárov je dnes na Slovensku už kriticky málo a každého lekára, každú ambulanciu pacienti potrebujú. Nedostatok lekárov už začína ohrozovať zdravotný stav obyvateľstva. Nemá kto slúžiť, nemá kto pracovať v ambulanciách, pacienti musia pridlho čakať a zdravotný stav často nepočká. A v tejto situácii nedostatku poslanci a vláda chcú vyhnať zo Slovenska ďalších lekárov. Aká je hodnota mozgu lekára na Slovensku?
Od 2000 do 2008 režim vyhnal zo Slovenska 2000 lekárov. Po manévroch Radičovej ubudlo ďalších tisíc. Prečo pomáha slovenský parlament napríklad aj Nemcom, ktorí si žiadajú slovenských lekárov?

Pacienti by podľa názoru SZO mali mať možnosť, ak si poisťovne nebudú riadne plniť svoje úlohy, neodvádzať im celú čiastku odvodov. To znamená ak  zdravotná poisťovňa vypovie zmluvu s lekárom, s ktorým má uzavretú zmluvu pacient, tento by mal mať automaticky právo neodvádzať do poisťovne zdravotné odvody v plnej výške. Je to logické, keďže pacient si bude musieť sám z niečoho hradiť zdravotnú starostlivosť. Neuhrádzanie liekov a vyšetrení, ktoré ordinuje lekár, ktorý sa stane nezmluvný z rozhodnutia poisťovne, ktorého si ale vybral pacient za svojho lekára a riadne spolu uzavreli zmluvu, je možno v dnešnom európskom kontexte považovať za diskrimináciu pacientov, nerešpektovanie ich ľudských práv vo vzťahu ku zdraviu. V tejto súvislosti sú veľmi dôležité dobré vzťahy lekárov s pacientmi a s ich organizáciami. Lekári dnes musia pacientov nielen liečiť ale im aj pomáhať zorientovať sa v ich právach a zákonných nárokoch. V zdravotníctve aj na Slovensku by sa stále viac malo dostávať do popredia to, čo potrebujú pacienti. Štátu musí ísť  o zabezpečenie maximálne možnej kvality života pacientov a nie o maximalizáciu ziskov finančných skupín. Na splnenie tejto povinnosti má štát v rukách všetky potrebné nástroje a preto plnú zodpovednosť za dianie v zdravotníctve aj v tomto období najbližších mesiacoch plne ponesú úradníci štátu.

mozogfin1.jpg
Mozgy postihnuté plakmi by nemali riadiť štát.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?