3. Brať zdravie? Skiaď to právo? Či ste ho vy dali?

Autor: Peter Lipták | 3.12.2013 o 3:45 | (upravené 10.2.2015 o 0:40) Karma článku: 10,46 | Prečítané:  2600x

Pacienti by sa mali stále nástojčivejšie pýtať kam smerujú zo zdravotnej poisťovne 2/3 z ich odvodov. 1. Od roku 1989 sa aj v zdravotníctve nahromadil veľký potenciál pre trestnoprávne riešenia. Náš štát  má systémovú chybu v základnej legislatíve, ktorá umožňuje politikom a úradníkom ľubovoľne,  v rozpore s deklarovaným účelom a zdravým rozumom, disponovať s majetkom vo verejnom vlastníctve. Dozrel čas na uzákonenie chýbajúcej trestnoprávnej a majetkovoprávnej zodpovednosti za rozkrádanie majetku vo verejnom vlastníctve. Malo by nasledovať dôkladné preverenie činnosti všetkých dnešných zdravotných poisťovní skompromitovaných svojou doterajšou neschopnosťou zabezpečiť základnú zdravotnú starostlivosť a ich náhrada fungujúcou finančnou inštitúciou financujúcou poskytovanie základnej zdravotnej starostlivosti pod dohľadom platiteľov poistného (pacientov, občanov) s uplatnením novej protikorupčnej legislatívy zameranej na politikov a úradníkov.

 

stroj.JPG

Stroj na peniaze pre mafiu môže odstrániť iba zákon.
Ušetrilo by to občanom až polovicu nákladov na poistenie a hlavne by sa tak zabezpečili pre zdravotníkov dostatočné finančné zdroje na liečebnú a preventívnu starostlivosť. Zabránilo by sa tak aj privatizácii nemocníc a ambulancií, ktorej hlavným motorom je úsilie celkom ovládnuť stroj na peniaze. Hlavným nástrojom je umelo vyvolávaná nespokojnosť pacientov úmyselným umelým škrtením financovania zdravotníctva.

2. Dovtedy logicky, malo by byť stále viac pacientov, ktorí budú hľadať alternatívu k doterajšiemu plateniu zdravotných odvodov do zdravotných poisťovní a budú ochotní si priplatiť primerané a relatívne malé príspevky potrebné na základné ošetrenie, náklady, ktorého ich zdravotná poisťovňa odmieta uhradiť. U všeobecných lekárov je dnes potrebné pre ich normálne fungovanie priplácať si sumou iba 1 euro mesačne. Paralelné financovanie je dnes už reálne existujúci finančný mechanizmus, ktorý má potenciál udržať v ambulanciách spokojnosť pacientov a je preto účinnou prekážkou dnešných privatizačných plánov.  Do zdravotných poisťovní  dnes pacienti odvádzajú v skutočnosti až priveľa peňazí  a napriek tomu zdravotníctvo nefunguje. Keď je príčinou nefungovania zdravotníctva systém neefektívneho financovania, tak občania môžu byť právom nespokojní a majú právo žiadať zmenu chybného spôsobu nakladania s ich peniazmi.

3. Konečne by sa mal naštartovať proces, ktorého výsledkom by mala byť silná integrácia pacientov a zdravotníkov. Iba takáto, totiž politická sila, v dnešnej situácii dokáže efektívne zabezpečiť záujmy pacientov.
partnership5500.gif

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?