reklama

Zdravie nie je len šťastie

Ako súvisí  fyzické zdravie s psychickým a ako si ich čo najlepšie udržiavať? Je rozdiel, ako sa udržiavať "vo forme" v jednotlivých ročných obdobiach? So zdravím súvisí imunita, čo môžeme pre ňu urobiť každý deň? Existuje jednoduché zhrnutie odporúčaní pre zdravý život?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)
Obrázok blogu

1. Ako súvisí fyzické zdravie s psychickým a ako si ich čo najlepšie udržiavať? Čo môžeme pre to urobiť každý deň?
Myslím si, že fyzické zdravie má každý človek viac vo svojich rukách než zdravie psychické. Každý sa určite môže zdravo stravovať, pravidelne cvičiť, vyhnúť sa škodlivým zlozvykom (fajčenie alkohol...). Cieľavedomé utužovanie fyzického zdravia potom často vedie aj k zlepšeniu zdravia psychického. Zvyšovaním fyzickej výkonnosti stúpa sebadôvera zlepšuje sa psychická pohoda. Vyžaduje si to ale každodenné úsilie. Pravidelnosť cvičenia, správne stravovanie a vytrvalé odmietanie podvoliť sa zlozvykom ako je fajčenie či alkohol utužujú aj naše duševné zdravie. Pre chronických pacientov je veľmi dôležité pravidelne užívať lieky, ktoré dokážu ich dušu a telo optimálne nastaviť, udržať ich ochorenie na uzde a umožniť im čo najviac sa venovať životu.

2. Je rozdiel, ako sa udržiavať "vo forme" v jednotlivých ročných obdobiach?
Zdravé stravovanie a zdravý pohyb môžeme dodržiavať vo všetkých ročných obdobiach.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdravé stravovanie
1) Jedzte menšie porcie, ale častejšie, aj 5 - 6x denne, bez navýšenia celkovej kalorickej hodnoty celodennej stravy. Neprejedajte sa!
2) Nájdite si dostatočný čas na jedenie a žujte jedlo dôkladne a pomaly.
3) Zaraďte vlákninu do svojho jedálnička - až 5 porcií ovocia a zeleniny denne a zvýšte dennú spotrebu celozrnnej múky a strukovín.
4) Zvýšte konzumáciu rýb na aspoň 3 krát týždenne.
5) Preferujte mäso bez viditeľného tuku, chudé hovädzie, kuracie, morčacie, zajačie,...
6) Konzumujte nízkotučné a probiotické mliečne výrobky.
7) Znížte príjem tukov, masti, vyprážaných jedál, údenín a jedál bohatých na cukor.
8) Zvýšte príjem vody na 2 litre čistej pitnej vody denne a zároveň znížte príjem kofeínu,alkoholických nápojov a nápojov bohatých na cukor.
9) Vôbec nesoľte! Denná potreba soli je 2-4 g, u nás sa spotreba pohybuje na alarmujúcej úrovni 15 a viac gramov. Je preukázaná priama súvislosť medzi dennou spotrebou soli a hypertenziou a tým úmrtnosťou na porážky.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zdravý pohyb
Za vhodný pohyb sa predovšetkým považuje chôdza, beh, bicyklovanie, plávanie a ďalšie vytrvalostné aktivity. Ideálne sú aj prechádzky so psom. Pre zdravie sú nevhodné napr. silové izometrické cvičenia (posilňovanie s činkami). Zdravým jednotlivcom sa odporúča 30 až 60 minút neprerušovanej fyzickej aktivity aspoň 3 až 4x do týždňa, ideálne by bolo cvičiť každý deň.

3. So zdravím súvisí imunita. Čo môžeme pre ňu urobiť?
Správna životospráva je zameraná aj na posilnenie imunitného systému tak, aby sme dokázali ochoreniam predchádzať tak najlepšie ako sa len dá. Jednoduchými postupmi môžeme urobiť skutočne veľa. Imunita, obranyschopnosť je faktor, ktorý prelína celým organizmom a jej stav je akýmsi spoločným menovateľom infekčných, srdcovocievnych, metabolických, psychických aj onkologických ochorení. Tieto choroby sú často indikátorom zlyhania našej imunity.
Životospráva zameraná na posilnenie imunity je z jednej strany veľmi komplexná ale je aj veľmi jednoduchá, dalo by sa povedať, že je intuitívna. Každý vlastne sám už vie alebo aj sám na to príde, čo je preňho zdravé a posilňujúce. Hlavný problém je v tom, ako to dokázať dodržiavať každý deň. Takže pokúsim sa iba zhrnúť odporúčania a poradiť niekoľko detailov pre vašu inšpiráciu:
1) Pravidelnosť spánku a bdenia, práce a odpočinku. Striedanie pracovného stresu a rekreačných pohybových aktivít každý deň a každý týždeň. Počas roka plánovanie striedania cyklov pracovného vypätia a dovolenky. Počúvať rytmus svojho života.
2) Každý potrebuje kyslík. Často vetrajte a naučte sa dýchať pomaly a zhlboka. A nefajčite!
3) Diétny režim = Zdravé stravovanie
4) Probiotiká, vitamíny, minerály. Denne užívajte probiotiká aby ste si regenerovali a za každých okolností udržali výkonný črevný imunitný systém. Antibiotiká užívajte iba keď je to nevyhnutné pri bakteriálnych infekciách. 2-3 hodiny po užití antibiotika vždy doplňte liečbu užitím probiotika. Dbajte o pestrú stravu s dostatkom vitamínov a minerálov. O vhodnosti užívania vitamínových prípravkov (napríklad vitamín B12, D a vápnik u starších ľudí alebo železa a kyseliny listovej u žien, dopĺňanie magnézia u vystresovaných...) sa poraďte so svojím lekárom.
5) Pitný režim - zvýšte prijem vody na 2 litre čistej pitnej vody denne a zároveň znížte príjem kofeínu, alkoholických nápojov a nápojov bohatých na cukor.
6) Pohybový režim = Zdravý pohyb
7) Očkovanie proti infekčným chorobám ako je chrípka, zápal pľúc, chronická žltačka - hepatitída. Nepodceňujme tento spôsob prevencie. Očkovanie podporujú výsledky medicínskej vedy a stoja za ním medicínske autority u nás doma, aj v zahraničí. Každému úprimne odporúčam aby akceptoval očkovanie ako vynikajúcu metódu prevencie, ktorá má minimum nežiaducich účinkov. Úžitok z očkovania vysoko prekračuje možné nežiaduce účinky. Potvrdzuje to obrovské množstvo zhromaždených presných vedeckých dát a nakoniec aj vlastné skúsenosti prakticky každého z nás.
8) Energizujúce cviky - ja radím pacientom cvičiť ráno tzv. Tarzana- postavíme sa pred zrkadlo, nadýchneme sa zhlboka a pri prudkom vydychovaní päsťami bubnujme na prsnú kosť. Je na to potrebný určitý cit. Spätnou väzbou je pociťovanie vibrácií vzdušného stĺpca v priedušnici a zreteľný prílev energie. Variácia s plným tarzaním revom môže byť účinnejšia, ale v našich podmienkach bývania je menej vhodná.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4. Existuje jednoduché zhrnutie odporúčaní pre zdravý život?

KÓD ZDRAVÉHO ŽIVOTA!
0! - 30 - 5 - 5,5 - 120/80 - 70 - 80/94

0! - počet cigariet
30 a viac - minimálna denná minutáž pohybu
5 a menej - optimálna hodnota cholesterolu 
5,5 a menej - optimálna hodnota krvného cukru (glukózy)
120/80 a menej - optimálny krvný tlak
70 a menej - optimálna pulzová frekvencia 
80/94 a menej - optimálny obvod pása ženy/muži

Zdravá životospráva, to sú vlastne všetky tie jednoduché veci, ktoré všetci poznáme, ale často nedodržiavame. Vieme, čo by sme mali sami robiť pre svoje zdravie, ale berieme to ako frázu a najradšej by sme boli, keby sa nás to netýkalo... To je presne ono, že to ľudia berú ako frázu. A podľa mňa úlohou lekára je hovoriť ku každému pacientovi osobne vo svojej ordinácii tak, aby si uvedomil, že to nie sú frázy, otrepané klišé, ale pravda. Že rakovina a desiatky iných vážnych chorôb naozaj môžu byť aj jeho budúcnosťou, ak neprestane fajčiť. Že ak má chronický stres a neodbúra ho cvičením, tak sa mu postupne zvýši tlak a o desať rokov ho porazí. Že ak je obézny a stal sa továrňou chorôb, tak to naozaj vedie k tomu, že sa mu cievy upchávajú a je to len otázka času, kedy sa upchajú do tej miery, že v jeho cievach naozaj vznikne infarkt. Keď konečne človek spojí svoj životný štýl s následkami, tak to nazývam uvedomenie si reality. Lekár je na to, aby pacientovi povedal: ak vediete život, ktorý vás ohrozuje na zdraví, tak jedine vy to môžete zmeniť. Každý šofér doplní autu benzín alebo olej, ak ho na to upozorní kontrolka. Tak isto musí byť predsa zrejmé, že keď mi lekár zistí výsledky predpovedajúce zhoršujúci sa zdravotný stav, tak doprajem svojmu telu to, čo potrebuje. Keď si človek konečne uvedomí, čo všetko v ňom naozaj prebieha, tak by mu nemalo robiť problém, aby sám od seba prestal fajčiť, aby si konečne kúpil bicykel, aby začal jesť zeleninu. I keď prelomiť v ňom bariéry býva takmer vždy túra na dlhšiu trať.

Tajomstvo zdravia je v tom ako sa nám darí dodržiavať jednoduchý návod na použitie ľudského tela aj duše. Nestačí robiť len to čo môžeme, ale je treba sa pokúsiť urobiť to, čo by sa malo. Základný kód zdravého života je v tom či fajčíme, koľko sa pohybujeme, akú máme výšku krvného cholesterolu a cukru, aký máme krvný tlak a aký máme obvod pásu. Toto sú základné parametre nášho tela, ktorých hodnoty by mal mať každý pod svojou kontrolou a usilovať sa aby boli v hraniciach zdravia. A potom musí predsa platiť aj „v zdravom tele zdravý duch!" Ak dodržíme všetko preto aby ideálne fungovalo naše telo, potom sme urobil veľa aj pre to, aby fungovala dobre naša duša.

Peter Lipták

Peter Lipták

Bloger 
  • Počet článkov:  67
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Som všeobecný praktik, lekár, pešiak medicíny. Vidím následky, rozmýšľam o ich príčinách a hľadám súvislosti.A trpezlivo píšem bloky... Zoznam autorových rubrík:  RozprávkyNázoryEkonomika zdravotníctvaFotozamysleniaBáječnéZmenyPrevenciaZdravotné problémyHrozby

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu