Hromadenie mediálnej hmly o všeobecných lekároch, tentoraz na TA 3.

Autor: Peter Lipták | 10.2.2015 o 7:27 | (upravené 12.2.2015 o 22:20) Karma článku: 11,36 | Prečítané:  5807x

Jozef Šivák na TA3 prezentoval tento víkend svoju mediálnu manipuláciu o financovaní všeobecných lekárov, ktorí podľa TA3 dostávajú tisíce EUR. Informácia o tom, že všeobecní lekári nedostávajú tisíce ako svoj plat, ale že za tieto tisíce vlastne zdravotné poisťovne nakupujú pre pacientov najnižšie poschodie zdravotnej starostlivosti, primárnu zdravotnú starostlivosť zabezpečovanú všeobecnými lekármi, tak takto pravdivo o tom TA3 neinformovala. Bežnému divákovi z tejto informácie utkveli v pamäti iba tisícové príjmy všeobecných lekárov a to,  že všeobecný lekár má 2500 kapitovaných pacientov hoci v skutočnosti je to v priemere 1600. Povedzme, že ani hrubé úchylky od pravdy ešte spravodajskú televíziu TA3 neohrozia.  

Nakoniec TA3 ako spravodajská TV neinformovala ani o tom, že celkové objemy nákupu tejto základnej zdravotnej starostlivosti sú na Slovensku nízke a neodpovedajú v primeranom pomere celkovým ročným výdavkom na pacienta v Slovenskom zdravotníctve. Celkové výdavky na jedného občana boli na Slovensku podľa ročenky OECD zverejnenej koncom  roku 2014 1580 EUR. Pre porovnanie v ČR to bolo 1560 EUR na jedného obyvateľa ročne.
 
Výdavky na zdravotníctvo na jedného občana máme už vyššie ako v ČR. Cítime, že sme na tom už lepšie ako oni?

Základnou charakteristikou slovenského zdravotníctva je nedostatočný objem nákupu primárnej zdravotnej starostlivosti.
V Slovenskom zdravotníctve bol ročný objem výdavkov v roku 2014 podľa ročenky OECD viac ako 8,5 mld EUR. Z toho zdravotné poisťovne na povinných odvodoch od občanov ročne vyzbierajú cca 4mld EUR. Z tohto slušného balíka zdravotné poisťovne nakupujú primárnu zdravotnú starostlivosť (služby všeobecných lekárov pre dospelých + všeobecných lekárov pre deti a dorast) v objeme cca 4% t.j. 160 mil Eur ročne. Na jedného pacienta priemernej ambulancia o cca 1600 pacientov zdravotné poisťovne poukazujú 25-30 Euro ročne. Aby boli zabezpečené základné funkcie primárnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku potrebujeme aby zdravotné poisťovne nakupovali primárnu zdravotnú starostlivosť aspoň na úrovni 6% z celkových ročných odvodov to znamená navýšenie aspoň o 80 mil EUR ročne. To znamená potrebujeme pridať o cca 10-15 Eur ročne na jedného pacienta. Je to pekne vidieť aj na mikroekonomike konkrétnej ambulancie všeobecného lekára. Ambulancia všeobecného lekára dnes potrebuje na zabezpečenie mesačných nákladov 3 Eurá na pacienta. Ale z poisťovní dostávame iba 2 Eurá na pacienta mesačne a 1 euro nám každý mesiac chýba. Musíme ho získať z iných zdrojov alebo musíme našu prevádzku v tomto objeme obmedziť. Ak chýba v rozpočte ambulancie tretina z prevádzkových nákladov, potom lekári nemôžu mať na ambulancii moderné prístroje POCT (testovanie napríklad CRP aby sme sa vedeli správne rozhodnúť o nutnosti antibiotík, prístroje na meranie zrážanlivosti potrebné na monitorovanie skupiny kardiakov, prístroje na monitorovanie diabetikov a podobne) tak ako to je bežné v ČR, sú problémy mať EKG a ďalšie moderné diagnostické prístroje, finančné problémy neumožňujú zaplatiť primerane zdravotnú sestru, o dvoch sestrách a zabezpečení návštevnej služby u geriatrických pacientov možno iba snívať. Taktiež sestra je za jeden plat aj upratovačka, recepčná a sekretárka. Na rozvinutie potrebného rozsahu fungovania našich ambulancií a aj na aspoň udržanie počtu našich ambulancií, potrebujeme dnes pridať 1 Euro na pacienta mesačne t.j. 10-15 Eur na pacienta ročne. Je to veľa alebo málo? To na Slovensku nikto nevie vyriešiť, pretože pridať 80 mil ročne zo 4 mld povinných odvodov či z 8,5  mld celkových výdavkov do našich ambulancií je pre politikov neriešiteľný rébus. Znamenalo by to platbu až 40 Euro z 1580 ročných výdavkov na jedného občana v našom štáte. Pritom ako som už uviedol, podľa rebríčka OECD v roku 2014 sme na jedného obyvateľa mali vyššie výdavky ako v Čechách kde financovanie, rezidentský program t.j.doškoľovanie mladých všeobecných lekárov a reálne kompetencie všeobecných lekárov sú na úplne inej, vyššej úrovni.

Záver:
Všeobecní lekári dnes nedostávajú tisíce EUR ale všeobecným lekárom na to aby mohli primerane fungovať dnes chýba 1 Euro na pacienta mesačne, teda 10-15 Eur na pacienta ročne.
Z 1580 Eur ročných výdavkov by malo do ambulancie všeobecného lekára smerovať namiesto dnešných 25-30 Eur aspoň 40 Eur.

Verím, že nás nabudúce TA3 prekvapí a nejaký veci znalý teda odborný redaktor uvedie porovnanie vo výdavkoch na základe objektívnych čísiel napríklad z ročenky OECD a nebude upokojovať verejnosť vzbudzovaním ilúzie tisícových príjmov všeobecných lekárov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.

Píše Juraj Buzalka

S tyčinkou v nose tvoríme históriu

Politické spoločenstvo sa deje prostredníctvom rituálov.


Už ste čítali?