Všeobecný lekár - strážny pes zdravotnej poisťovne

Autor: Peter Lipták | 20.2.2015 o 5:58 | Karma článku: 12,48 | Prečítané:  13264x

V zdravotníctve sa dnes na Slovensku dejú veci.    Ak sa schváli novela zákona o zdravotnom poistení, zadlženého živnostníka lekár už nebude môcť liečiť, tento chudobný človek bude mať, ak ochorie, doslova a do písmenka u svojho lekára skutočnú smolu.  

   Zdravotné poisťovne podľa práve schvaľovanej novely zákona  o zdravotnom poistení už nebudú uhrádzať zdravotnú starostlivosť v prípade, ak im živnostník bude dlhovať viac ako sto eur. To znamená, že niekto tu v jeden pondelok povedal, že „Chudobní majú smolu“ a politikom sa to tak zapáčilo, že už v priebehu tejto schôdze parlamentu poslanci reálne podľa tohto sloganu schvaľujú zákon  pre chudobných o veľkej smole. Jedná sa o tzv. smolu zo zákona pre chudobných pacientov. Ak totiž chudobný drobný živnostník si nezaplatí odvody a ochorie, lekár mu zo zákona nebude môcť poskytnúť potrebné ošetrenie. Lekárovi bude zákonom uložená povinnosť odmietnuť potrebné ošetrenie takémuto chudobnému pacientovi. Naopak lekár bude mať uloženú zákonnú povinnosť šetriť finančné zdroje zdravotných poisťovní a nestarať sa o zdravie pacientov.
 
   Drobní podnikatelia sa v reálnom živote do problémov môžu dostať, ak sa ich zákazníci aj len pár týždňov omeškajú s platením faktúr. Poisťovne už dnes evidujú státisíce  takýchto ľudí s neuhradenými zdravotnými odvodmi, vo VšZP v roku 2014 bolo evidovaných 127,3 tisíca dlžníkov.  Títo všetci to sú tí chudobní živnostníci u ktorých poslanci uzákoňujú smolu zo zákona. Poisťovne a MZSR toto obhajujú, sú toho názoru, že ošetrovať chudobných neplatičov by nebolo správne a férové voči ostatným platiteľom poistného, ktorí svoje odvody do zdravotného poistenia platia riadne a včas, veď takto by sa z ich peňazí uhrádzala zdravotná starostlivosť za neplatičov. Možnosti, že by zdravotné poisťovne uhrádzali zo svojich ziskov potrebnú zdravotnú starostlivosť o chudobných ľudí, prípadne, že by začali nakupovať zdravotnú starostlivosť efektívne, neboli zatiaľ predmetom rokovania parlamentu.

   Ďalšou novinkou má byť, že to práve všeobecný lekár bude robiť „exekútora“ svojmu pacientovi, čiže strážneho psa zdravotnej poisťovne. Podľa novely bude mať zákonnú povinnosť pred ošetrením v informačnom systéme zdravotnej poisťovne na internete preveriť či si pacient riadne platí odvody aby tých, ktorí si ich neplatia mohol odmietnuť riadne ošetriť a ušetril tak peniaze zdravotnej poisťovne na úkor zdravia svojho pacienta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?