Ako som pochopil čo znamená Hippokratova prísaha (Peter Lipták)

Autor: Peter Lipták | 2.3.2015 o 8:52 | (upravené 2.3.2015 o 19:46) Karma článku: 11,57 | Prečítané:  3303x

Hippokratova prísaha: "Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím" - celý text Hippokratovej prísahy. Tento slávnostný sľub som zložil v roku 1985 a od vtedy pracujem pod prísahou.

Z pohľadu predpokladov pre plnenie Hippokratovej prísahy by som svet rozdelil na tri typy krajín:

1. typ Nemecko - nízky stupeň prerozdeľovania prostriedkov v prospech mafií, vysoký stupeň efektivity využitia zdrojov zdravotného poistenia.
Nemeckí lekári majú všetky materiálne predpoklady liečiť. Takmer všetky peniaze zo zdravotného poistenia zostávajú v systéme. Sú primerane osobne ohodnotení a majú vo svojich ambulanciách zabezpečené všetky potrebné materiálne predpoklady potrebné pre kvalitné liečenie.

2. typ Slovensko - stredný stupeň prerozdeľovania prostriedkov v prospech mafií, nízky stupeň efektivity využitia zdrojov zdravotného poistenia.
Slovenskí lekári to, čo majú zabezpečené nemeckí lekári, majú zabezpečené iba viac či menej, teda iba čiastočne. Ak chcú kvalitne liečiť, Hippokratova prísaha ich zaväzuje aby sa za kvalitný výkon uspokojili s nižším platom ako v Nemecku  a aby si časť finančných zdrojov potrebných na prevádzku praxe  zabezpečili v rámci viaczdrojového financovania z vlastnej iniciatívy aj s pomocou svojich rodín tak, aby tieto svoje vlastné prostriedky potom mohli použiť na liečenie svojich pacientov. Ako už som povedal častokrát to ide na úkor ich rodín. Na Slovensku ako keby Hippokratovu prísahu skladala celá rodina lekára. Za to všetkým príslušníkom rodín slovenských lekárov patrí veľké poďakovanie.

3. typ Afrika, teda typ Somálsko - absolútny stupeň prerozdeľovania prostriedkov v prospech mafií, nulové zdroje.
Ak sa rozhodne lekár pôsobiť v Afrike, často musí pracovať celkom zadarmo a ešte musí zabezpečiť finančné zdroje na zakúpenie liekov, vybudovanie nemocnice, zaplatenie personálu a podobne. To by ale nebolo všetko. Musí bojovať s mafiami v miestnych štátoch a ak nemá šťastie tak príde o všetky prostriedky, ktoré namáhavo zohnal na liečenie pacientov. Obvykle lekár tu musí pracovať v ohrození svojho života a zdravia.

Plniť Hippokratovu prísahu v Somálsku je oveľa náročnejšie ako v Nemecku.

Bohužiaľ dochádza k postupnej somalizácii Slovenska.

Na toto všetkých naliehavo upozorňujem.
Zodpovednosť za spoločnosť nesieme všetci.


Takže v dnešnom trhovom svete na Slovensku, kde je na najvyšší piedestál vynesená bezohľadná honba za ziskom, maximálne podporovaná štátnou politikou a často organizovaná priamo štátom, sa niekto odvoláva na to, že lekár je povinný dodržiavať Hippokratovu prísahu. Mám silný pocit, že dotyční si mýlia Hippokratovu prísahu s morálnym kódexom budovateľa komunizmu alebo prípadne s etickým kódexom otroka. Tak toto potom pôsobí zvlášť nedôveryhodne až komicky.

Ďakujem veľmi pekne za podporu všetkým svojim priaznivcom a podporovateľom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Zarábajú milióny na úkor štátu. Priekupníkov dreva sa nedarí odstaviť

Niektoré firmy, ktoré len skupujú drevo a posúvajú ho ďalej, majú s Lesmi SR uzatvorené nevypovedateľné zmluvy.

KOMENTÁRE

Starostlivosť vzorného hospodára

Podozrenie, že sa o milióny podelili, asi napadá kdekomu.

ŠPORT

Nechcel som, aby Nasťa odišla. Dnes to chápem, tvrdí jej brat

Ako je možné, že Kuzminová vyhráva, a naši nie, čudujú sa Rusi.


Už ste čítali?