Zdravotníctvo. Chorobníctvo. Chudobníctvo.

Autor: Peter Lipták | 2.3.2016 o 23:38 | (upravené 13.11.2016 o 8:19) Karma článku: 8,73 | Prečítané:  494x

Zmeníme súčasný systém chorobníctva, ktorému ide o maximalizáciu ziskov finančníkov a obchodníkov z chorôb slovenských pacientov a vrátime sa k zdravotníctvu postavenom na potrebách ľudí?

Vzhľadom na vašu lekársku profesiu je pochopiteľné, že sa vaša pozornosť sústreďuje predovšetkým na zdravotnícku sféru. V čom vidíte jej najväčšie nedostatky?

Kvalita a rozsah starostlivosti sa každým rokom zhoršujú. Strácajú sa ľudské aspekty vzťahov medzi zdravotníkmi a pacientmi. Zdravotníctvo sa mení zo systému, ktorého zmyslom bolo posilňovanie zdravia ľudí na chorobníctvo. Jeho úlohou už nie je starostlivosť o zdravie ľudí ale zabezpečenie zisku.Obchodné záujmy obchodníkov s chorobami v našej spoločnosti stoja nad ľudskými právami občanov na zdravie. A to je príčinou už aj stále viac prítomného chudobníctva.

Hovoríte, že priemerná dĺžka života u nás sa pohybuje okolo 52 rokov, kým v iných krajinách sa dožívajú vyššieho veku. Čím je táto skutočnosť zapríčinená?
      
Priemerná dĺžka života bez choroby je na Slovensku 52 rokov,  kým v EÚ je táto hodnota v priemere až 65 rokov. Tu zohráva negatívnu úlohu celková zlá životospráva našich obyvateľov. Nekvalitné potraviny, nedostatok pohybových aktivít, chudoba, nezamestnanosť, celková nespokojnosť ľudí a znečistené životné prostredie. To sú významné faktory, ktoré vplývajú negatívne na naše zdravie a vedú k výskytu chronických chorôb už o viac ako 10 rokov skôr než je obvyklé v  iných európskych štátoch.

Negatívnu úlohu tu zohráva hlavne to, že pred zdravím ľudí sú uprednostňované obchodné záujmy  potravinového, zdravotníckeho, tabakového a ostatného priemyslu a biznisu. Obchodné záujmy  finančníkov a obchodníkov neberú do úvahy záujem ľudí na zdraví ale vidia iba cesty ako maximalizovať svoj zisk. Táto zmena filozofie v starostlivosti o zdravie našej populácie nastala po roku 1989 a dnes už, vďaka pasivite štátu, dosahuje obludných rozmerov.

Uvádzate, že chcete zamedziť zbytočným návštevám pacienta u lekára. Pacient vraj k lekárovi príde na Slovensku približne dvanásťkrát ročne, čo je v porovnaní s inými krajinami o polovicu viac. Čo konkrétne myslíte pod pojmom zbytočná návšteva?
      
Ak sa dajú zabezpečiť lepšie výsledky starostlivosti v krajinách ako je napríklad Holandsko, Dánsko, Portugalsko či Španielsko... návštevou lekára 6x  do roka, tak o 6 návštev u lekára na Slovensku navyše, je obrovská záťaž pre našich pacientov aj pre naše zdravotníctvo.  Pacienti nekonečným čakaním u lekárov strácajú čas a nervy a zdravotníctvo zasa vynakladá navyše veľké prostriedky a borí sa so zahltením svojich kapacít. Je treba lekárov v komunitách odbremeniť od byrokracie, dať im potrebné kompetencie aby sa mohli o pacientov postarať a nemuseli ich odosielať k rôznym špecialistom napríklad iba z dôvodu predpisovania chronickej medikácie, či pomôcok pre chronických pacientov. Treba urobiť stop centralizácii, výhodnej pre podnikateľov a obchodníkov s chorobami a presunúť zdravotnú starostlivosť k pacientom do komunít.

Príčinou väčšiny nedostatkov v zdravotníctve je zlé zaobchádzanie s financiami. Aké konkrétne kroky plánujete uskutočniť, aby sa situácia zlepšila a naše zdravotníctvo bolo na vyššej úrovni?

Vo financovaní je potrebné veľa zmeniť. Výber povinných odvodov – daní presunúť na daňový úrad. Vybrané dane  presunúť do regiónov podľa počtu obyvateľov a indexu nákladovosti poistencov v jednotlivých regiónoch. Rozdeľovanie financií v regiónoch, nákup zdravotnej starostlivosti organizovať prostredníctvom VÚC s využitím aparátov dnešných krajských pobočiek VšZP. Zmeniť zákony tak, aby boli oddelené verejné financie od súkromných fondov a umožnené podnikanie súkromných zdravotných poisťovní a tak konečne 10 rokov po Zajacovi vytvoriť pluralitu v súkromnom zdravotnom poistení. Dôsledným zrušením dnešnej infraštruktúry rozkrádania verejných zdrojov, tak ako ju kodifikoval bývalý minister Zajac, sa rýchlo podarí presunúť miliardu € z korupcie do starostlivosti a rýchlo sa tak zlepší situácia pacientov v nemocniciach a ambulanciách a tiež sa dosiahne potrebný rozvoj ľudských zdrojov  zdravotníctva. Bez investícií do infraštruktúry a odpovedajúcej motivácie zdravotníckych pracovníkov si nemožno predstaviť kvalitné fungovanie zdravotníctva nikde na svete.
       Nevyhnutné zmeny sa musia urobiť oblasti trestného práva. Tu musíme dosiahnuť kodifikáciu trestnoprávnej a hmotnoprávnej zodpovednosti pri nakladaní s verejnými zdrojmi. Konečne uzákoniť rozkrádanie verejných zdrojov ako trestný čin. Zvýšenie zodpovednosti verejných funkcionárov  posilnením postavenia štátu môže viesť veľmi rýchlo k náprave dnešnej neudržateľnej situácie v rozkrádaní verejných zdrojov a majetku štátu, teda majetku nás všetkých.

Mnohým pacientom prekáža zbytočná byrokracia. Ak napríklad idem k špecialistovi , musím ísť najskôr ku všeobecnému lekárovi, hoci viem, že pre moje bolesti chrbtice ma pošle k neurológovi. Ale potrebujem výmenný lístok, bez ktorého sa mi vyšetrenia nedostane. Považujete túto byrokraciu za potrebnú?
      
Náš systém je vo všeobecnosti veľmi zle nastavený. V komunite by napríklad mali byť umiestnené veľmi kvalitné rehabilitačné a psychologické služby hradené z verejných zdrojov poisťovňou, dostupné hneď pri ambulanciách všeobecných praktických lekárov v bezprostrednej blízkosti bydliska pacientov, teda v ich komunite. Pacient s ľahkým alebo začínajúcim ochorením nepotrebuje špecialistu. Ak napríklad pacient, ktorý  s bolesťami chrbtice absolvuje včas školu chrbta, dodržiava ergonómiu pri práci a dobrý pitný režim, tak pravdepodobne sa navždy vyhne nutnosti návštevy neurologickej, či ortopedickej ambulancie. Včasná psychologická intervencia nás zasa dokáže uchrániť nielen od psychiatrov ale aj od množstva psychosomatických ochorení to znamená od množstva aj iných špecialistov.  Dnes je možné predĺžiť život bez chronických chorôb a bez nutnosti špecialistov o viac ako 10 rokov, ale je potrebné dôraz položiť na rozvoj všeobecnej praktickej medicíny so zameraním na prevenciu v komunitách a rodinách pacientov.
Otázky kládla Michaela Mihóková.

Ako to vidia dnes pacienti a zdravotníci po 26 rokoch budovania "nového" spoločenského systému:

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Spolupracuje aj s firmou Apple. Peniaze na výskum ale nedostal

Spoločnosť Highchem s pätnástimi zamestnancami a vyše miliónovými tržbami nemá podľa hodnotenia dostatočné odborné kapacity.

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Z väzby prepustili Ľubomíra Kudličku.


Už ste čítali?