Bieli cigáni v parlamente a úplatky v zdravotníctve!

Autor: Peter Lipták | 3.3.2016 o 2:56 | (upravené 24.7.2017 o 2:07) Karma článku: 6,16 | Prečítané:  1019x

Všetci veľmi dobre vieme, ako médiá dokážu prekrútiť pravdu na takú, aby sa im hodila. Napriek tomu, že kauza s Vami a úplatkami je už minulosťou, predsa len tá nálepka na Vás zostáva. Hoci aj vďaka tejto kauze sa na Slovensku

rozbehla diskusia o úplatkoch a daroch u lekárov a o hranici medzi darom a úplatkom. Povedzme, že celkom obyčajný človek ide k lekárovi. Pri návšteve sa mu rozhodne niečo dať a lekár si to zoberie. Pacient to môže urobiť preto, aby si zabezpečil lepšiu zdravotnú starostlivosť. Je to dar, alebo úplatok? A aký je rozdiel?

       Som protikorupčný aktivista. Viac ako 10 rokov bojujem proti korupcii v tomto systéme, kde sa stratia ľuďom každý rok miliardy €. Toto je moja skutočná nálepka. Je pochopiteľné, že korupciou vybudovaný systém sa ma usiluje onálepkovať inak. Zlodej obvykle kričí - chyťte zlodeja! Pre mňa bolo dôležité, že ani 5-mesačné vyšetrovanie Národnou kriminálnou agentúrou (NAKA) nepreukázalo ani jeden môj korupčný čin. Vlastne mám obrazne povedané od tej najvyššej protikorupčnej autority na Slovensku papier na to, že úplatky neberiem, ale k tomu, že prijímam dary sa celkom otvorene priznávam. Na Slovensku je tendencia škandalizovať lekárov, ale mala by tu byť hlavne diskusia o megakorupcii, o tom, prečo sa strácajú ročne zo zdravotníctva miliardy Eur. To je podstata úpadku nášho zdravotníctva. Bieli cigáni z parlamentu okrádajú pacientov a rozvracajú celý systém poskytovania zdravotnej starostlivosti a menia ho na systém biznisu s chorobami ľudí. Ak ide obyčajný človek k lekárovi mal by vedieť, že jeho lekár je často postavený pred dilemu, že svojmu pacientovi neposkytne takú starostlivosť, ktorú by mal pacient podľa neho dostať z dôvodu, že zdravotné poisťovne odmietajú potrebnú zdravotnú starostlivosť uhradiť. A pacient sa o tom, že mu nebola poskytnutá potrebná starostlivosť, väčšinou ani nedozvie. Často je to iba morálna dilema lekára. Ak lekár môže, alebo ak chce a vládze, tak by mal poskytnúť potrebnú zdravotnú starostlivosť svojim pacientom za svoje vlastné peniaze??

       U 266 poistencov VšZP som v roku 2015 vyšetril  CRP (ukazovateľ potrebnosti nasadenia antibiotickej liečby, ktorý vie odlíšiť vírusovú a bakteriálnu infekciu bezprostredne na ambulancii)  v hodnote 2660 Eur. Toto vyšetrenie som im sám zakúpil z vlastných prostriedkov a to mi umožnilo u týchto pacientov nepoužiť antibiotiká a ušetriť tak ich poisťovni iba na priamych nákladoch na antibiotiká 1330 Eur. Svojim pacientom som zbytočne neordinoval antibiotiká a na druhej strane ak antibiotíká potrebovali tak ich dostali. Takýto postup súvisí s bezpečnosťou pacientov, chráni ich pred nežiadúcimi účinkami antibiotík a bráni aj rastu rezistencie baktérií. Lenže VšZP tento výkon svojim pacientom neuhrádza, napriek tomu, že nadmerné predpisovanie antibiotík a nárast rezistencie je dnes na Slovensku jeden z najväčších medicínskych problémov. No a nie každý lekár je schopný ročne  investovať  tisíce Eur z vlastných prostriedkov  do zdravia svojich pacientov.

       Zdravotníci v ambulanciách nedostávajú plat, tak ako je to v nemocniciach, ale dostávajú každý mesiac platbu na prevádzku ambulancie, z ktorej sa hradia všetky prevádzkové náklady a personálne náklady ambulancií sú spravidla oveľa nižšie ako v nemocniciach. Lekár, ktorý prevádzkuje ambulanciu má možnosť poskytovať pacientom viac či menej starostlivosti a podľa toho má väčší alebo menší príjem. Poisťovne dokonca motivujú finančne lekárov a tým, ktorí píšu pacientom menej liekov a menej ich vyšetrujú dávajú z ušetreného podiel. Poisťovňa ušetrí, lekár dostane nejaké peniaze navyše a pacient dostane menej starostlivosti. V zahraničí, v krajinách kde sú problémy s pohybom financií určených do starostlivosti sú často vytvárané komunitné zdravotné centrá, ktorých činnosť je spolufinancovaná  z darov od pacientov. Keďže peniaze na financovanie ambulancií sa na Slovensku strácajú vo významnom objeme v účelovo udržiavanej neefektivite pri nákupoch v zdravotných poisťovniach, tento model je vhodný aj pre financovanie nášho zdravotníctva. Pacienti potrebujú kvalitnú starostlivosť a nie iba jej imitáciu. Niektorí pacienti sa rozhodnú platiť dva krát. Raz platia podľa zákona a prispievajú do zdravotných poisťovní aby v nich nasýtili aj korupciu a potom ešte druhýkrát môžu prispieť finančným darom priamo lekárovi a umožniť mu tak uskutočňovať potrebný rozsah starostlivosti. Je to systém financovania pomocou solidárnych darov. Na ambulancii sú bohatí aj chudobní pacienti. Všetci majú možnosť prispieť a zlepšiť štandard starostlivosti poskytovaný na ambulancii všetkým pacientom. Nakoniec cieľom je vytvoriť jednu silno stmelenú komunitu. Problémom nie je lekár, ktorý prijíma dary, problémom je financovanie cez zdravotné poisťovne, ktoré nie je pod kontrolou spoločnosti. Ak lekár prijíma finančné dary od pacientov v súlade so zákonom a používa ich na diagnostiku a liečenie, je to iba plnenie Hippokratovej prísahy, ktorá nám ukladá aj povinnosť zabezpečiť prostriedky na  poskytovanie potrebnej zdravotnej starostlivosti a je to žiadúci postup v prospech pacienta.
      
Jednoduché definície:


Úplatok
- je keď si pacient kupuje u lekára porušenie zákona a morálky. Kupuje si konkrétny podvod - vystavenie PN hoci nie je chorý, potvrdenie o návšteve hoci u lekára nebol, kupuje si uprednostnenie pred ostatnými pacientmi v čakárni, v poradovníku... Lekár využíva úplatok na svoje osobné obohatenie.

Dar
-
je, keď pacient daruje peniaze sám od seba, spontánne lekárovi, ktorý si ich nepýtal. Pacient dar neviaže na nijaký účel, výhodu. Ak lekár používa takéto finančné príspevky, dary od svojich pacientov na ich diagnostiku a liečenie potom je to v súlade nielen so zákonom ale aj s najprísnejšou morálkou.
Lekár je tu iba prostredník a pacienti dávajú peniaze vlastne sami sebe.

Pýtala sa Michaela Mihóková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Spolupracuje aj s firmou Apple. Peniaze na výskum ale nedostal

Spoločnosť Highchem s pätnástimi zamestnancami a vyše miliónovými tržbami nemá podľa hodnotenia dostatočné odborné kapacity.

DOMOV

Koho odfotili s Kollárom či Lipšicom? Politici a mafiáni na fotkách

Z väzby prepustili Ľubomíra Kudličku.


Už ste čítali?