Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Výmenné listky verzus kompetencie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Jasné a kvalifikované

odôvodnenie návratu k výmenným lístkom od všeobecných lekárov. Ľudia majú krátku pamäť a sú vo svojej podstate úplatní. S nadšením sa nechajú uplatiť na každú blbosť.
Bolože to slávy, keď všeodborníci tvrdili po prevrate, že každý občan bude mať svojho rodinného lekára, ktorý sa bude o jeho zdravotný sta starať od narodenia až do smrti. A ľaľa! Opäť sa parlamentní lapiduchovia odborne vyjadrujú k záležitostiam, ktoré boli vyriešené už v časoch I. ČSR! Vyťahujú kostlivcov zo skrine a oblbujú národ bohabojný slovenský.
 

 

Pokiaľ bude platiť 1. bod v článku, sú výmenné lístky zbytočné a obmedzujúce.
Treba posilniť práva a povinnosti praktických lekárov, ktorí sú dnes len dispečeri pacientov a s každou malichernosťou musia pacientov posielať k odborným lekárom-
S tým treba aj urobiť poriadok s praktickými lekármi, praktický lekár do 50 rokov je výnimkou, možno aj polovica je v dôchodkovom veku, zákonom určiť maximálny počet pacientov a počet ordinačných hodín, nariadiť návštevy dlhodobo chorých ležiacich pacientov a iné opatrenia na skvalitnenie poskytovania primárnej starostlivosti.
Až potom bude možné obmedziť návštevy odborníkov napr. aj výmennými lístkami.
 

Ono nariadiť návštevy nie je

problém,problém je určiť kto ich bude platiť-napr.benzín/ a to jasne povedať.Pretože pokiaľ ako teraz návštevy nezaplatí poisťovna ani pacient,tak návštevy sa budú skôr nerobiť ako robiť.Co spraviš s lekármi nad 50?Jednak je tá ambulancia ich sukromné vlastníctvo-zo zákona z roku 1995-a potom,kde chceš vziať mladých na ich miesta?Je výnimka,že mladý lekár chce obvod za týchto podmienok aké sú dnes.
Len veľmi vymýšľajte a zažijete další ,,štrajk".Pôjdu do dôchodku a hotovo.Prídu Ukrajinci.:-)).
 

 

Benzín a auto si dávajú lekári aj teraz do nákladov. netreba "likvidovať" na 50, ale vytvoriť podmienky pre mladých. A nestraľ Ukrajincami, horší ako naši byť nemôžu, a aby mohli obstáť budú sa viac snažiť,
Pre porovnanie si vezmi nášho lekára tu a napr. v anglicku. V našich ambulanciach je už dnes dosť zahraničných lekárov a nie sú s nimi problémy. skôr naopak.
 

 

Po skúsenostiach so slovenskými obvodnými lekármi by som im nezveril ani bradavicu na tvári .. a to sa mi stalo niekoľko krát, že úplne odflákli svoju robotu, lekár na to kašľal, aj úplne zreteľné indície odmietal, až sme to museli s dieťaťom riešiť na pohotovosti, príkladov sa nájde plno. To, že autor článku je asi dobrý obvoďák neznamená, že takých obvoďákov je väčšina. A pokiaľ to tak bude, tak náznany, že obvoďák vyrieši 96% prípadov je úplne mimo. Ak nerátame, že ich vyrieši úmrtím či poškodením zdravia. Zaujímavé by aj bolo porovnať množstvo úplatkov u slovenského obvoďáka a spomínaného holandkého ... to by sme asi k iným zaujímavým číslám došli. Robiť takéto porovnanie bez ďalších na to nadväzujúcich vecí je úplne mimo. Zaujímalo by ma napr. koľko prestarnutých lekárov robí obvoďákov .. v porovnaní s tým Holadnskom. Tiež by ma zaujímalo porovnanie, koľko čaká na vybavenie u lekára a "vyliečenie" na SK a v Holadnsku ..., rovnako tak, ako sa líšia obmedzenia v úhrade lekárskych zákrokov na SK a v Holandsku atď, lebo porovnávať dve veci bez všetkých súvislosti, to sú hausnumerá. Napr. v okamihu, kedy zbytočne strávený čas u lekára, aj vďaka jeho poddimenzovanosti, lenivosti či nedostatočnej kvalifikácie presahuje určitý čas, sú náklady naopak vyššie a škody tiež vyššie, lebo napr. ak sa kvôli nemu stratí 5 dní v práci, čo by u špecialistu bolo 2 dni, tak nielen človek prišiel o 3 dni mzdy, ale aj štát o 3 dni odvodov a daní, z ktorých sa títo "obvoďáci platia" ... proste, ten článok je bohapustá propaganda bez ďalších súvislosti :(( Nemám rád takéto kvaziodborné články, kde sa k tomu A nepovie aj B. A tento autor určite veľmi dobre vie, že tým najzákladnejším problémo tu vôbec nie sú výmenné lístky, ale v porovnaní so zahraničím hlavne vysoká korupcia v lekárskom stave (daná historicky), prestárnutosť a nezmyselné plytvanie peňazí v zdravotníctve z ktorého vyplýva nízke náhrady za výkony a samozrejme aj tá prestárnutosť, lebo to za tých podmienok nikto nechce ísť robiť... Nabudúce skúsme ísť na to komplexnejšie.
 
Hodnoť

šak, neviem

prečo mám minimálne 2 hodiny stráviť čakaním u obvodného a potom ďalšie 3-4 u špecialistu, ak mám problém so srdcom, či uchom, alebo okom, viem aj sám že treba ísť ku kardiologičke atď....určite nikto nie je taký blbec, že ak má zlomenú, či vykĺbenú ruku, tak nepôjde k očnému lekárovi....ale rovno na traumatológiu, ak ho trápi oko asi nezájde k ušnému....ak som nevedel presne, či ma trápi slepé črevo, tak som stejne navštívil obvoďáka...skrátka pri niektorých diagnózach aj laikom rozpoznateľných budeme celý deň chodiť po doktoroch pre voľakoho blbosť, ktorú dal do zákona...pacienta sa nikto nepýtal
 

To by si bol ešte šťastný človek,

ak by si to vybehal za jeden deň.

Skôr to bude tak, že jeden deň po lístok a druhý deň k špecialistovi.
 

ha-ha

takých je veľa čo si myslia, že všetko vedia, len sa čudujem , že načo ťa ku špecialisrovi ak vieš čo ti je. Ak prideš ku špecialistovi, tak ten tiež potrebuje tvoj chorobopis, výsledky vyšetrení, takže budeš musieť prísť ku špecialistovi namiesto raz viac krát a tak nič neušetríš, akurát keď potom prídeš k ďalšiemu špecialistovi, tak ten ti nadrbe ďalšie lieky a tak namiesto 2-3 budeš brať 10 s menším účinkom ale s horším dopadom na tvoje zdravie a tvoju peňaženku. Ale potom niet rady tomu niet pomoci.
Ja chodím k všeobecnej lekárke a keď ma pošle na vyšetrenie k špecialistovi tak mu donesiem už výsledky všetkých vyšetréni, ten sa na ne pozrie prípadne ešte urobí ďalšie a nadrbe mi kopu tabletiek a bude ma objednávať každé 2 mesiace aby mal čiarku a pacienta. Keď prídem potom ku všeobecnej tak tá mi polovicu z nich vyhodí a povie , že stačí ísť na kontrolu raz za rok....
 

Vlani som bola chorá a pani doktorka

všeobecná sa rozhodla, že ma pošle na vyšetrenie k odbornému lekárovi. Dala mi výmenný lístok s doslovným usmernením - Skúste, kde vás zoberú. Na Bezručovej, kam sme predtým chodili, je prázdna zrúcanina. Na moju otázku, či môžem k Milosrdným, mi povedala doslova -´Skúste, či vás pani doktorka zoberie, ona je taká zvláštna, raz vyšetrenie urobí a raz nie. Ak nie tam, skúste na Mýtnej alebo kam patríte podľa bydliska, či vás zoberú.´ Nevymýšľam si!
Ak už teda poslanci zaviedli výmenné lístky, mali k tomu pripojiť aj to, že každý všeobecný lekár bude mať cez poisťovňu ´pridelených´ špecialistov, kam bude svojich pacientov odosielať.
 
Hodnoť

K bodu 2

Skúmali odborníci z SZO aj názor pacientov? Len tak mimochodom oni všetky tieto nezmysly platia a preto by sa opatrenia mali robiť tak, aby ich nikto nepreháňal. Možno autora prekvapí, ale to, aby mal všeobecný lekár informácie o odborných vyšetreniach sa dá v 21 storočí dosiahnuť aj inak ako sekýrovaním pacientov. Čo pomôže všeobecnému lekárovi, keď pacientovi vystaví lístok a ten mu neprinesie výsledky vyšetrenia.
Myslím, že lekári by už mali konečne precitnúť a uvedomiť si, že socialistické časy skončili a aj medicína je jednoducho komerčná sféra, kde ten kto platí má prioritu.
 

Informovanosť všeob. lek o tom, kde sa

jeho pacient lieči, pacientovi priamo ukladá tento vestník: http://www.urogynekologia.sk/d... Pripomenúť túto povinnosť pacientom však nemá kto.
 

pán doktor, nerozumiete

písanému textu?
alebo to treba napísať v azbuke?
o akých povinnostiach "pacienta" to píšete?
v tomto zločineckom štáte kde je ústavné .... nenarodených, kde "lekári" navzdory logike, morálke a ich prísahe .... nenarodených, kde zločinecký štát pod hrozbou násilia, alebo priamym násilím vypaľuje občanov tvoriacich zisk, alebo aj netvoriacich, len sa o to snažiacich, kde tento "zdravotnícky" systém krachuje, lebo sa v ňom ukradne alebo prehpospodári 40% z vypáleného, tak tam si dovolí niekto z tých ktorí cely doterajší život žijú nie z konkurencie na trhu, ale z toho, čo im súdruch okresný tajomník, pardóóón, súdruchovia z "poisťovne" prihodia, a ktorý nad "limit" prichodeného súdruchmi nepracuje, tak v tomto zločineckom štáte má "pacient" povinnosti "pacienta"?
tak nestačí hrdlačiť na súdruchov ako na pánskom , ale treba byť aj úslužný a mať "povinnosti"?
prosto, ďalší ktorý si myslí že zdravie "pacienta" je verejným záujmom. :-)
.
prezradím vám čosi pán doktor.
chvíle lekárov s vašim myslením sú zrátané, ak sa nespamätáte.
zdravotníctvo ako ho poznáme, sa zrúti. je to len otázkou času. možno si poviete, že nech. veď "pacienti" zaplatia keš. tí ktorí na to majú, napr. ja, si tak robia už dávno. (ja osobne výpaľnovňu nepotrebujem. tých 50 chechtákov im solidárne zaplatím hoci nič od nich nechcem.) lenže, ja k "lekárovi" ktorý sa vyhráža mojimi "pacientskými" povinnosťami nepôjdem. a tí ostatní, tí si to odtrpia s vami, či bez vás. prežijú, či zomrú s vami, či bez vás. verte, keď si máte vybrať trpieť, mať povinnosť, nebyť vyliečený a ešte k tomu platiť, alebo zomrieť bez "liečenia", s tým, že ušetrené prachy na vás, lekároch dáte potomkom, ktorí vám aspoň raz za rok z vďačnosti zapália na hrobe sviečku (možno aj nie) tak štatisticky nemáte vysokú šancu na súčasný životný štandard, pán doktor.
.
prajem vám všetko dobré. a hlavne veľa rozumu. socializmus v zdravotníctve zožral zdroje aj tých nenarodených, ktorí boli ústavne .... a mali prevziať dlžoby a splácať ich.
.
p.s.
na vysvetlenie. ak by som namiesto .... napísal to slovo, veď cenzor vie ktoré, aj každý aspoň s iq nad bodom mrazu, bol by som stalinsky vymazaný. čo možno aj tak budem.
 

V azbuke to treba asi napísať Vám

http://www.urogynekologia.sk/d...
čl. 3 ods. 7 písm. g alebo č. 4 ods. 2 písm. f)
Sorry, zabudol som, že pac. má u nás len práva.
 

áno socializmus skončil

.. ale nie v hlavách slovenských pacientov - doporučujem vyskúšať zdrav službu v GB, Taliansku ale zaujimavé to je aj v ospevovanom Holandsku. Tam sa na tvoj tvoj názor nepýta nikto. Skôr ako o tvoj názor je väčší záujem o tvoju peňaženku - poplatky su diametrálne iné ako smiešnych Zajacovych 20 SK, vočí ktorým sa búril proletariát na Slovensko pardón Slovenský národ.
 

NL

Zil som tam viac ako 10 rokov a mozem potvrdit, ze ich system je velmi efektivny. Lenze 99% nasich ludi by ho nikdy nepochopilo. Tam sa nikdy necaka 2-3 hodiny v cakarni u domaceho lekara, pretoze neobjednaneho vas do cakarne ani nepustia. Navyse nikto tam takto ani nechodi, lebo kazdy si vie rychlo spocitat, kolko ho navsteva lekara vyjde. Pred 8-mou sa do ziadneho zariadenia nedostanete, lebo je zamknute. A z pohotovosti vas bez milosti vyrazia, ak sestra usudi, ze vas pripad nie je akutny,co vlastne znamena bezprostredne ohrozujuci zivot. BTW, za jeden vyjazd sanitky dostanete fakturu na min. €500. Aj ked to za vas positovna preplati, nemusi to byt plna suma. Chvilu mi trvalo, kym som pochopil, preco ma domaci lekar neposiela k specialistovi, ale nakoniec som si uvedomil, ze mi vzdy dokazal pomoct. A ked manzelka naozaj potrebovala specialistu, tak ju bez otalania za nim poslal.
Ale hlavny rozdiel je v pristupe ludi k zivotu a v starostlivosti o svoje vlastne zdravie. Vela ludi u nas si stale nechce uvedomit, ze lekari nie su carodejnici a hoci dokazu vela, nezmozu naozaj vsetko.
Inac naozaj dobry clanok.
 

...COZE?????

...v UK su nejake poplatky za zdravotnu starostlivost:?) - zijem tu uz peknych par rokov - a akosi mi to uniklo...zeby odo mna zabudli pytat poplatok:?)
...v UK je osetrenie v NHS bezplatne...
...dokonca donedavna bolo bezplatne aj pre ludi, ktori si nikdy neplatili zdravotne poistenie (dnes uz je pre nich bezplatna len akutna starostlivost - predtym to zahrnalo hoci aj operacne zakroky - ale nieco take neunesie ziadny zdravotny system - vela ludi sem choldilo len na liecenie)...

...ak si pozries statistiku (je niekde na webe) - zistis, ze kym slovensky obcan ma z poistneho hradenych okolo 70% zdravotnych ukonov (presne percento si nepamatam) - brit ma hradenych 97% zdravotnych ukonov...

Predstav si, ze ked idem na pohotovost - daju mi dokonca aj lieky bezplatne...

...ludia sa tu (pravdaze) velmi stazuju na zdravotnictvo - ale presne tak, ako ty odporucas Slovakom vyskustat si britsky zdravotny system...som za - lebo potom mozno bude na Slovensku konecne nejaka ta defenestracia ) - ja zas odporucam somrucim britom, vyskusat si slovenske zdravotnictvo...:O)))
 
Hodnoť

Nuž pán doktor.

Dobrý článok. Práve ste dokázali, že tie výmenné lístky sú blbosťou. A dovolím si tvrdiť že sú z istého hľadiska blbosťou aj po argumentoch ktoré ste zverejnili.
.
1.Je dobré ak ste sa pokúsili odôvodniť aj konkrétnejšie tie výmenné lístky ako táraním neschopnej ministerky v zmysle blúznenia o "manažovaní pacienta" , ktoré vlastne neexistuje. Ak tu niekto manažuje pacienta, tak je to sám pacient. Úpravu statusu všeobecného lekára nepredpokladám, táto vláda ktorú ste si zvolili na to nemá. Možno by ale bolo dobré začať práve tou úpravou a nie výmennými lístkami však...
.
2. Argumenty ktoré ste uviedli celkom neberiem. V zmysle slobodného výberu lekára a pacienta ktorý platí sa mi naozaj nechce tráviť čas vyčakávaním u všeobecného lekára len preto, že lekár sa domnieva že my sme všetci takí hlúpi že nedokážeme rozpoznať ktorého lekára navštíviť. Mimochodom, občas sa stáva že ani ten všeobecný nevie kam pacienta poslať. Percento omylov jednej aj druhej strany bude rovnaké.
.
3.Počas čakania u lekára .. na výmenný lístok môžem zarábať. Otázkou znie. Čo je pre spoločnosť výhodnejšie. Nechať pacienta zarábať a platiť dane, alebo šetriť na nezmysloch a dane nebudú.
.
4. Minulý rok som si vyvrtol členok. Predstavte si, že som vedel že mám ísť k chirurgovi. Bolo to pre mňa pohodlnejšie, ako by som mal v bolestiach čakať na výmenný lístok u všeobecného lekára a potom opäť čakať u chirurga. Mimochodom, všetky tieto zbytočné čakania pôsobia nepriaznivo na psychiku pacienta. Ale to asi lekárov nezaujíma. Chýba im totiž zážitok z nekonečného čakania v ambulanciách. Zo srdca prajem. ..aj Vám...ale tak aby ste samozrejme neprišli o zdravie:)
.
5.Pán doktor. Mám pocit že vo svojej obhajobe neskutočnej blbosti ste akosi zabudli na to najdôležitejšie. Na pacienta. .. ale to predsa pacienta nemôže prekvapiť.
 

Neuveritelna zbierka hluposti

Pacient nevie, ktoreho lekara ma navstivit aj ked si to niektori v svojej hlupej nadutosti myslia. Samozrejme ze niekedy ani lekar nevie okamzite stanovit diagnozu, ale to je preto ze berie do uvahy moznosti o ktorych pacient ani netusi ze existuju. Uz tu bolo vela premudrelych spekulantov co pisali "boli ma rameno tak idem k ortopedovi". Ani jedneho z geniov nenapadlo, ze to moze byt priznak infarktu alebo dajme tomu nadoru na plucach. Som presvedceny, ze keby zrusili lekarsku pohotovost a rychlu zdravotnu pomoc tak by si ty a tebe podobni vyskakovali a vyvreskovali. Pritom tam sluzia prevazne prave vseobecni lekari, ktorych vraj dokaze sam pacient v pohode nahradit.
Ako zvysok celeho prispevku, aj tvoj priklad je stupidny. Na chirurgicke osetrenie po uraze vymenny listok nikdy potrebny nebol a nebude ani teraz.
 

xtomcek

Treba sa viac informovať.
1.S vvyvrtnutým členkom chodí celá naša dolina k obvodnému chirurgovi. A tam ho pošle aj všeobecný lekár.
2.Výmenný lístok nebude treba k očnému, psychiatrovi, gynekológovi, kožnému a stomatológovi. Takže k chirurgovi áno.
3.Ani všeobecný lekár nemusí vždy pacienta odoslať k správnemu odoborníkovi.
4. Ak si vyberiem nesprávneho špecialistu, tak aj špecialista má schonosť rozoznať či k nemu patrím, alebo nie a môže ma vrátiť k všeobecnému lekárovi. (zvláštne, ešte sa mi to nikdy nestalo)
5. To čo predpokladá p. Lipták v rámci zmeny statusu všeobecného lekára bude znamenať len prepachaté ambulancie a traumu pre lekárov i pacientov.
6.Skús mi jasnejšie povedať čo je na mojom príspevku stupídne.
 

RE: ...že my sme všetci hlýpy...

Ste hlúpy, a ty zvlášť. S vyvrtnutým členkom sa chodí na traumatológiu a nie na chirurgiu :)
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie


 1. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 3 972
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 2 175
 3. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 1 064
 4. Martin Ondráš: Proti komu vlastne ide použiť armádu minister Mičovský? 699
 5. Miroslav Galovič: Kraj, kde nič nie je VI. Bardejov a Bardejovské kúpele. 694
 6. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 658
 7. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 605
 8. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 597
 9. Tomáš Jacko: Prečo Trump (možno) vyhrá: od ekonomiky po laptop z pekla 573
 10. Jiří Ščobák: Všem ufňukancům, kteří si stěžují, jak jsou porušována jejich práva 478

Rebríčky článkov


 1. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 2. Gabo Németh: Láska z kríža
 3. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 4. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 5. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 6. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba
 7. Radoslav Tore: "Priemer" náš každodenný.
 8. Michal Kováč: Ktorá profesia bude stále potrebná a dobre platená?
 9. Eduard Bartko: Sledovať spotrebu, rezervovať kapacitu alebo zapnúť a vypnúť? Aj takto sa dá šetriť v IT
 10. Ladislav Větvička: Igor Mažňak probudil Gustava. Probudi aji Jozefa?


Už ste čítali?